Létrehozva: 2023.07.12.

Július 14-én lángba boruhat Franciaország, masszív eszközöket kap a rendőrség

Masszív eszközöket ígért a rendőröknek a miniszterelnök.

Élisabeth Borne miniszterelnök "masszív eszközöket ígért a franciák védelmére" a július 14-i hétvégére. A francia nemzeti ünnepen tilos lesz a tűzijátékok árusítása, hogy megakadályozzák az újabb erőszakos cselekményeket, amelyek június 27-én, a 17 éves Nahel halálát követően robbantak ki az országban. Az algériai származású fiút egy rendőr lőtte le egy közúti ellenőrzés során Nanterre-ben.

Fotó: Yoan Valat

Tilos lesz a gyülekezés, a tűzijáték használata - mondta a francia kormányfő a Le Parisiennek adott interjúban, vagyis a végrehajtó hatalom attól tart, hogy ismét lángba borulhatnak a francia városok.
A vasárnap megjelent rendelet megtiltja a randalírozók által gyakran használt tűzijáték-mozsár "árusítását", tartását és "szállítását" is. 

„Csak olyan szakemberek vásárolhatják meg, akik az önkormányzatok számára szervezik a tűzijátékot”.


A fiatal erőszakos elkövetők családjainak esetleges szankcióival kapcsolatban a miniszterelnök arra figyelmeztet, hogy a végrehajtó hatalom "törvénymódosítást kezdeményez (...), ha a meglévő jogi keretek nem elegendőek". A kormány ebben az ügyben a kiskorúakra vonatkozó bírság kiszabását fontolgatja, a felnőttek  pénzbírságának mintájára, ha ilyen cselekményeket követnek el. 

A Nahel halálát követő erőszakhullám óta Emmanuel Macron abszolút prioritássá tette a rend helyreállítását. Ennek részeként Val-d'Oise-ban és Párizsban betiltották az Adama Traoré emlékére rendezett összejöveteleket, aki nem sokkal azután halt meg, hogy csendőrök letartóztatták 2016 júliusában. A tiltás azonban nem akadályozta meg, hogy szombaton  2000 ember gyűljön össze a fővárosban. Adama testvérét, Youssouf Traoré-t letartóztatták, és a rendőrség őrizetbe vette közhatalmat gyakorló személy elleni erőszak és lázadás miatt. A rendőrök nem finomkodtak a tüntetőkkel szemben.

Az igazságügyi minisztérium adatai szerint a Franciaországot megrázó zavargások során  3734 személyt rendőri őrizetbe vettek, közül 1163-an kiskorúak voltak.
„Emmanuel Macronnak feltétlenül meg kell mutatnia a franciáknak, hogy minden intézkedést megtettek a zavargások megakadályozására” – mondta Bruno Cautrès politológus az AFP-nek. "

Ha az erőszak idén nyáron újra elkezdődik, annak hatása nagyon negatív lesz a kormányra nézve."

Egy új törvényt is elfogadtak a mút héten az országban. Ennek lényege, hogy a francia rendőrség a jövőben a „gyanúval”érintettek szinte minden adatához hozzáférhet. A rendőrség felhatalmazást kap a gyanúsítottak megfigyelésére úgy, hogy távolról aktiválja a kamerát, a mikrofont és a GPS-t az érintettek telefonjain és egyéb eszközeiken.

A laptopokra, autókra és egyéb kapcsolódó tárgyakra, valamint telefonokra is kiterjedő intézkedés lehetővé tenné a legalább öt év börtönnel büntethető bűncselekmények gyanúsítottjainak mozgásának követését. Az eszközök távolról is aktiválhatók a gyanúsított személyek hangjának és képeinek rögzítésére.

A rendelkezések 

„komoly aggodalmakat vetnek fel az alapvető szabadságjogok megsértésével kapcsolatban”

 – írta az akkor még csak tervezetként létező intézkedéssel kapcsolatban májusi közleményében a La Quadrature du Net digitális jogi csoport. 

Emmanuel Macron pártjának képviselői azzal nyugtatták a tiltakozókat, hogy a megfigyeléseket azokra a helyzetekre korlátozzák,

 „amikor azt a bűncselekmény természete és súlyossága indokolja”

, és csak „szigorúan arányos időtartamra”. Az érzékeny szakmák, köztük az orvosok, újságírók, ügyvédek, bírák és parlamenti képviselők nem lennének legitim célpontok. Az igazságügyi miniszter, Dupond-Moretti közölte: 

"Messze vagyunk az 1984 totalitarizmusától " 

- utalva George Orwell kultikus regényére, az 1984-re, amelyben a felügyelő állam tökéletes alkalmazkodást követel a polgároktól.

 


 

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek