kulcsár edina
Németországban egyre több babát hívnak Mohamednek.
Már nem a Max vagy a Paul, hanem a Mohammed a legnépszerűbb keresztnév a Berlinben született fiúbabáknál. A több tízezer Németországban adható utónév közül néhány különösen népszerű. Brémában, Hessenben és Berlinben például a Mohammed név volt a favorit a fiúk körében 2022-ben – jelentette be hétfőn a Német Nyelvtudományi Társaság (Gfds). (A Mohamed az arab Muhammad (Mohammed, Mohammad) férfinév magyaros változata, cikkünkben a német Mohammad írásmódot használjuk - szerk.)
A képzeletbeli dobogó első helyén Berlin, második helyén Bréma, míg harmadik helyén Hessen található, derül ki a Gfds térképes magyarázatából.
Berlinben az elmúlt öt évből négyszer volt első helyezett a Mohammed név, és 2022-ben ismét megelőzte a Noét (Noah) és Ádámot (Adam). Brémában a Mohammed keresztnév a harmadik helyről a második helyre lépett előre. Hessenben is szárnyal a muszlim próféta neve. Ott a nyolcadik helyről a harmadik helyre küzdötte fel magát.
A berlini lányoknál a Sophia szerezte meg az első helyet Emilia és Emma előtt. Németország-szerte a fiúbabák között a Noah (Noé), a lánybabáknál pedig Emilia vezette a 2022-es listát.
Az éves névjegyzéket Németország több mint 750 anyakönyvi hivatalának közel 1 millió adatából állították össze. A Mohammed név országos összesítésben a 20. helyet szerezte meg – magyarázta Andrea-Eva Ewels, a Gfds ügyvezető igazgatója. Ez azt jelenti, hogy a továbbított mintegy egymillió név közül 2758-at Mohammed kapta. 2022-ben országosan az újszülöttek 0,78 százaléka viselte ezt a nevet.
Berlin esetében nem állt rendelkezésre ilyen bontás 2022-re. 2018-ban azonban, amikor szintén a Mohammed név szerezte meg az első helyet, akkor a 22 ezer újszülött fiúból 280 kapta ezt a nevet, vagyis a fiúcsecsemők 1,26 százaléka.
Ewels szerint a Mohammed nemcsak 2018-ban, hanem 2019-ben és 2020-ban is a legnépszerűbb férfi babanév volt Berlinben. Csak 2021-ben csúszott le a harmadik helyre, és 2022-ben tért vissza az első helyre.
Azt korábban a Bild írta meg, hogy 2018 januárja és novembere között a Berlinben született gyerekek 30 százalékának volt külföldi anyja.
Renndszeresen felmerülő kérdés, helytálló-e a nevek népszerűségi listája, hiszen Angliában országosan is a Mohammed áll az első helyen.
Valójában a Mohammed név előrébb szerepel a keresztnév találati listáján Angliában, mint Németországban. Ennek oka nem a statisztikai hibákban keresendő, hanem az eltérő populációs szerkezetekben. Angliával ellentétben a németországi muszlimok legfontosabb származási országa Törökország. A törökök körében pedig nem különösebben népszerű, hogy a gyermekeiknek a Mohammed nevet adják. Ezzel szemben Angliában a legnagyobb muszlim népesség pakisztáni vagy bangladesi gyökerű. Ezekben az országokban sok családban az a szokás, hogy minden fiúnak és ritkábban lánynak is a Mohammed keresztnevet adják – igaz, egy második névvel, amely általában utónévként szolgál.
Az elmúlt években csökkent a török muszlimok aránya Németországban. Ennek eredményeként a Mohammed név egyre gyakoribbá vált.
A Szövetségi Statisztikai Hivatal szerint 2019-ben az újszülöttek körülbelül egyharmada volt migrációs hátterű, de még az 50 százalék feletti részesedés sem vinné a Mohammedet a keresztnevek rangsorának élére.
Ez annak is köszönhető, hogy a muszlim szülők nagy készletéből merítenek neveket, és még csak nem is kötelező, hogy azok iszlám nevek legyenek.
A német szövetségi kormány meg szeretné könnyíteni a külföldi szakmunkások beáramlását Németországba, ennek következtében a kabinet egy új törvény irányvonalát dolgozta ki.
„Németországnak a jövőben szüksége lesz szorgos kezekre és okos fejekre. A szakmunkások biztosítása egyenlő a jólét biztosításával” – mondta Hubertus Heil munkaügyi miniszter az új tervezet bemutatása során – a Tagesschau híroldal beszámolója szerint.
A szociáldemokrata politikus továbbá hozzátette, hogy 2035-ig a gazdaság szinte minden területén – így a betegápolásban, a gyermekgondozásban, illetve az önkormányzatok esetében is – legalább egymillió új munkaerőre lesz szükség.
– hangsúlyozta a munkaügyi miniszter.
Robert Habeck alkancellár és gazdaságért felelős miniszter kiemelte, az éghajlatvédelem és a digitalizáció mellett a demográfiai átalakulás is komoly változást hozhat a munkaerőpiacon, ezért a szakmunkások bevándorlását gyorsan és pragmatikusan kell lebonyolítani.
„A sorompókat fel kell emelni a bevándorlók előtt, és mindemelett javítani fogunk az integrációjukon is”
– ígérte meg a zöldpárti politikus. Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter is bizakodóan nyilatkozott, továbbá úgy gondolja, hogy az új törvénytervezetet hamarosan végleges formájában fogja bemutatni.
Nancy Faeser német belügyminiszter felszólal a Németország. A bevándorlás nemzete. Párbeszéd a részvételért és a tiszteletért című rendezvényen a berlini Festsaal Kreuzbergben 2022. november 28-án. Olaf Scholz német kancellár, aki szintén felszólalt a rendezvényen, ismertette kormánykoalíciójának tervét, amely szerint enyhítenék a külföldi lakosok előtt álló akadályokat a német állampolgárság megszerzése előtt (Fotó: EPA/Sean Gallup)
Hubertus Heil közölte, hogy a szakmunkások bevándorlását érintő kérdéseket a német parlament a jövő év elején veszi napirendre.
A javaslat továbbá azt is rögzíti, hogy az elismert külföldi szakmunkások a jövőben olyan területen is dolgozhassanak, amely eltér eredeti foglalkozásuktól és végzettségüktől.
Egy szerelő például raktárosként, míg egy rendőr pedig akár felszolgálóként is dolgozhatna. A szakmai tapasztalat sokat nyomna a latban a munkavállalói vízum igénylésekor – ismertette a híroldal.
Mindemellett a német hatóságokkal az otthon megszerzett végzettséget nem lenne kötelező elismertetni a beutazást megelőzően. A felsőoktatásban tanuló diákok pedig – úgy ahogy eddig is – egyszerűsített eljárás segítségével léphetnének be az ország területére.
A minisztériumok között történt megállapodás értelmében az értékelés olyan kritériumok alapján történne, mint a végzettség, nyelvtudás, szakmai tapasztalat, Németországhoz való viszonyulás, valamint az életkor. Ebben az új rendszerben is szintén a szakmai tapasztalat számítana a legnagyobb mértékben – jegyezte meg a Tagesschau.
A pontrendszer részletei miatt további vitákra lehet még számítani a zöldek, a liberálisok, illetve a szociáldemokraták között, kérdéses ugyanis, hogy hány pontot érhet majd például a nyelvismeret foka vagy pedig a személyes viszony megléte Németországgal szemben.
Az utóbbival kapcsolatban a híroldal kiemelte, hogy
Annak kérdése, hogy a rokonokra milyen kritériumok vonatkoznának – például, hogy szintén munkavállalónak kellene lenniük –, még nem került kidolgozásra.
A könnyített szakmunkás-bevándorlás csak egy része a migrációs és menekültügyi törvényjavaslati csomagnak, ugyanis Nancy Faeser hamarosan a kabinet elé terjeszti azon tervezetét, amely a német állampolgárság felvételét könnyítené meg az országban élő külföldi polgárok számára.
amely a már évek óta Németországban élő, jól integrálódott, azonban még nem rendezett tartózkodási joggal rendelkező külföldiek számára adna lehetőséget, hogy az országban maradjanak és munkát vállaljanak.
Az a személy, aki 2022. október 31-én bizonyítottan öt éve tartózkodik az országban, továbbá büntetlen előéletű, egy 18 hónapos ideiglenes tartózkodási engedélyt kapna, mely idő alatt lehetősége nyílik legális státuszának intézésére, nyelvtanfolyamra járhat, valamint munkát szerezhet – tette hozzá a Tagesschau.