tóth gabi
Bravúros mentőakció.
A szudáni polgárháborús helyzet miatt a magyar kormány a Magyar Honvédség erőforrásaira támaszkodva, a kül- és belügyi tárcával együttműködve egy különleges akció keretében 32 embert, köztük hét magyar állampolgárt menekített ki az országból – jelentette be a honvédelmi miniszter csütörtökön hajnalban a kecskeméti repülőbázison.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál, a kimenekített magyarokat és külföldi állampolgárokat szállító Airbus A319-es honvédségi repülőgép földet érését követően elmondta:
Az akcióval pedig minden magyar épségben hazatérhetett Szudánból – tette hozzá.
Szudánból kimenekített emberek az őket szállító Airbus A319-es honvédségi repülőgép földet érése után a Magyar Honvédség kecskeméti repülőbázisán 2023. április 27-én. (Fotó: MTI/Ujvári Sándor)
A miniszter kiemelte: a nagy körültekintést igénylő, precízen végrehajtott „Sivatagi karaván” nevű akció technikai részleteiről biztonsági okokból nem mondhat többet, de a művelet révén
Szalay-Bobrovniczky Kristóf köszönetét fejezte ki az akció valamennyi résztvevőjének, akik révén sikerült az országban rekedt 32 embert a lehető legrövidebb időn belül, biztonságosan kimenekíteni.
valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter nyilatkozik a sajtó munkatársainak a Magyar Honvédség kecskeméti repülőbázisán a Szudánból kimenekített magyarokat és külföldi állampolgárokat szállító Airbus A319-es honvédségi repülőgép földet érése után 2023. április 27-én. (Fotó: MTI/Ujvári Sándor)
A szudáni egészségügyi tárca szerint az összecsapásoknak már 512 halálos áldozata és 4193 sebesültje van. A szemben álló felek hétfőn háromnapos tűzszünetben állapodtak meg, az Afrikai Unió (AU) pedig tartós fegyvernyugvást sürgetett.
A harcok kirobbanása óta több ország is megkezdte állampolgárainak kimenekítését Szudánból, miközben az elmúlt öt napban több mint 10 ezer, különböző állampolgárságú ember menekült Egyiptomba.
Sikeresen lezárult a magyar állampolgárok evakuálása Szudánból – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter szerdán késő este a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter Laoszból élőben bejelentkezve közölte: a két utolsó magyar állampolgár, két gyermek is sikeresen elhagyta Szudán területét a Svédországgal történő együttműködésnek köszönhetően.
„Most már Dzsibutiban vannak, biztonságban” – mondta, jelezve, hogy a magyar tiszteletbeli konzul várta őket a repülőtéren.
Mint beszámolt róla, a tiszteletbeli konzul most kiállítja a magyar állampolgároknak a hazatérést lehetővé tévő ideiglenes okmányokat és „megszervezzük a hazaútjukat is”.
A magyar diplomácia vezetője emlékeztetett: az elmúlt napokban összesen 29 magyar állampolgárt kellett evakuálni Szudánból. Ezt több nemzetközi partnerrel, köztük az ENSZ-szel és más országokkal együttműködve tette Magyarország, a műveletben „bevetették a Magyar Honvédséget is”. A konzulok és a munkatársak az egyiptomi és az etióp határnál várták az evakuált magyar állampolgárokat – fűzte hozzá Szijjártó Péter, aki köszönetet mondott a műveletben részt vevőknek, hangsúlyozva, hogy minden magyar állampolgárt épségben és egészségben ki tudtak menekíteni Szudánból.
Közben a WHO arra figyelmeztetett, hogy biológiai katasztrófa fenyeget a polgárháború sújtotta Szudánban, mert fegyveresek elfoglaltak egy fertőző baktériumokkal teli laboratóriumot.
Küszöbön áll a katasztrófa egy másik egészségügyi intézetben is:
A Világszervezet szerint a létesítmény egy ketyegő baktériumbomba, fertőző betegségek és más biológiai anyagok mintáit őrzi, beláthatatlan következményei lesznek, ha a harcokban megsérül az épület.
A kaotikus állapotokat jól jelzi, hogy háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolt rabok is kiszabadultak egy kartúmi börtönből. Ahmad Harunt és társait a Nemzetközi Büntetőbíróság vonta eljárás alá a szudáni polgárháborúban elkövetett bűnök miatt.
Több tucat busz torlódott fel a szudáni-egyiptomi határon. Ezrek próbálják északi irányban elhagyni a polgárháborúba süllyedő országot.
Ezalatt folytatódik az európaiak kimenekítése:
A britek is hajóval mentenek: 1600 külföldi kelt át a tengeren Szaúd-Arábiába.
Április közepén törtek ki a harcok az afrikai országban. Legkevesebb 420-an, köztük több mint 270 civil, életüket vesztették és csaknem négyezren megsebesültek. A kormányerők egy félkatonai szervezettel, az úgynevezett Gyors Támogató Erőkkel harcolnak. A 47 milliós országot a 2021-es puccs óta katonai diktatúra irányítja, velük szemben lázadt fel a paramilitáris szervezet.
– közölte az ENSZ szudáni különmegbízottja a szervezet Biztonsági Tanácsával. António Guterres ENSZ-főtitkár kijelentette: Szudánt évtizedek óta polgárháborúk sújtják, egy újabb vérontás katasztrofális következményekkel járna.
A washingtoni Fehér Ház szóvivője szerint Joe Biden amerikai elnök nemzetbiztonsági csapata „minden erejével azon dolgozik, hogy kieszközölje a béketárgyalások mielőbbi megkezdését”.