tóth gabi
"Képzett személyzet nélkül a nyugati páncélosok valójában csak drága célpontok lesznek az orosz hadsereg számára."
Az Ukrajnának küldött nyugati tankok nem fogják megváltoztatni a háború realitásait - fogalmazott Daniel L. Davis nyugalmazott amerikai alezredes a Breitbart hírportálnak adott exkluzív interjújában. A veterán katona emellett arra is kitért, hogy az Egyesült Államoknak - azon túl, hogy fegyvereket ad Kijevnek - nincs kiforrott stratégiája az ukrán konfliktust illetően, amivel Washington akarva akaratlanul azt kockáztatja, hogy a NATO közvetlen összetűzésbe keveredik Oroszországgal.
Ahogy arról Ripost is beszámolt, hosszas huzavona után a német kormány múlt héten bejelentette, hogy 14 Leopard 2-es típusú harckocsit fog szállítani Ukrajnának. A döntéssel egy időben az amerikaiak is bejelentették, hogy két századra való, azaz összesen 31 darab Abrams harckocsit szállítanak le Kijevnek a közeljövőben. A NATO-hatalmak döntését sokan üdvözölték, azonban Daniel L. Davis úgy véli, hogy a nyugati páncélosok érkezése valójában csak egy "információs művelet", ugyanis ezek az eszközök önmagukban semmit sem fognak változtatni a háború menetén.
- fogalmazott a volt ezredes, aki szerint képzett személyzet nélkül ezek tankok valójában csak drága célpontok lesznek az orosz hadsereg számára. "Nem küldhetsz 500 ukrán srácot hathetes kiképzésre Németországba, majd várhatod el tőlük, hogy teljesítsenek a harctéren. Ez nem így működik, ezeknek fiúknak nincs meg a tapasztalata" - tette hozzá.
De ha lenne is képzett személyzete a nyugati tankoknak, Davis szerinte akkor sem lenne jelentőségük a háború alakulásában, mivel ezeknek az eszközöknek eddig elhanyagolható szerepük volt a konfliktusban. Mint fogalmazott, Ukrajnának jelenleg is körülbelül 500 bevethető tankja van, azokat mégsem küldik a frontra taktikai okokból kifolyólag.
- tette hozzá a szakértő, aki úgy véli, hogy az ukrán hadsereg alapvetően a lövészárok-hadviselésre rendezkedett be, ezért statikus támadásokra alkalmat. És már csak ezért sincs jelentősége néhány tucat nyugati tank jelenlétének.
Davis azt is elmondta, hogy a nyugati fegyverszállítások nem érték el kívánt célt, ugyanis nem riasztották el Oroszországot a háború folytatásától. Sőt, egyenes arra késztették Moszkvát, hogy fokozza a háborús erőfeszítéseit - ami teljesen magától értetődő háborús logika.
- tette fel a költői kérdést Davis, aki úgy véli, hogy a fegyverszállítások hatására az orosz közvéleményben általános álláspont lett az, hogy az egész NATO ellenük van.
Emellett a nyugalmazott ezredes arra is külön kitért, hogy szerinte az Egyesült Államoknak nincs kiforrott stratégiája Ukrajnát illetően. Mint fogalmazott, az amerikai vezetésben senki nem tud arra válaszolni, hogy mi következik a fegyverszállítások után. "Adunk nekik mindenféle dolgot, de valójában azt sem tudjuk, mit akarunk ezzel elérni. Azt lenne a legfontosabb tudni, hogyan fog ez az Amerikai Egyesült Államok hasznára válni. De még erre sem tudjuk a választ" - fogalmazott Davis, aki szerint Amerika ugyanezt a hibát követte el Afganisztánban és Irakban is.