kulcsár edina
Megkezdődtek a választások az USA-ban.
A szavazófülkék kedden nyílnak meg, de a választópolgárok jelentős része levélben már korábban leadta a szavazatát. Joe Biden New York államban, Donald Trump pedig Floridában kampányolt vasárnap – hangzott el az M1 Híradó műsorában.
Joe Biden elnök vasárnap New York államban az újraválasztásáért induló kormányzó, Kathy Hochul mellett kampányolt. Szakértők szerint a kormányzói tisztségért folyó verseny New York államban szorosnak ígérkezik a tisztséget jelenleg betöltő demokrata politikus és republikánus kihívója, Lee Zeldin között. Az amerikai elnök beszédében ismét a demokráciáért aggódott.
„Mindannyian úgy érezzük, hogy a demokráciánk veszélyben van. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 76 százaléka aggódik a demokráciánk fenntartása miatt. És tudjuk, hogy ez a ti nemzedéketek pillanata, hogy a demokráciát megvédje és megőrizze” – fogalmazott Joe Biden.
Donald Trump korábbi amerikai elnök vasárnap Floridában, Miamiban vett részt kampányeseményen a republikánusok jelöltjével,
„Már csak két nap és Florida lakói újraválasztják a csodálatos, nagyszerű barátomat, Marco Rubiót az Egyesült Államok szenátusába. És újra megválasztják majd Ron DeSantist államuk kormányzójának” – fogalmazott Donald Trump.
Ron DeSantis, a tisztségért újra induló kormányzó Florida nyugati partvidékén három kampánygyűlésen is beszélt. A kormányzó – szakértők szerint – Donald Trump legkomolyabb Republikánus Párton belüli ellenfele lehet a 2024-es elnökjelöltségért zajló küzdelemben, ugyanakkor a volt külügyminiszter, Mike Pompeo sem zárta ki, hogy megméreti magát a republikánus elnökjelölti versenyben.
A kampány legfőbb témáit a gazdaság állapota adta: a nyolc százalék feletti infláció, a magas energiaárak, a megélhetési költségek emelkedése, de sok szó esett a bűnözésről és az illegális bevándorlásról is.
„Tíz amerikaiból hét azt mondja, hogy az elszabadult infláció miatt megszorításokat kellett alkalmaznia az otthoni büdzsén” – mondta hétfőn az M1-en az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője. Németh Viktória hozzátette: negyven éve nem volt akkora infláció az Egyesült Államokban, mint most.
„Az amerikaiak érzékelik, hogy ez egy komplex probléma, ami állami beavatkozást igényel, és azt is, hogy a Biden-adminisztráció nem az infláció csökkentésének irányába lépett el – még az úgynevezett inflációs törvénycsomaggal sem –, hanem elősegítette azt, hogy az árak továbbra is magas szinten maradjanak” – hangsúlyozta az elemző.
azaz korlátok közé szorítják a háborúban álló kelet-európai ország támogatását.
Az eredmények pedig erősen befolyásolhatják a jelenlegi demokrata párti elnök, Joe Biden sorsát. A Magyar Nemzet szerint ha többségbe kerülnek a konzervatív republikánusok, górcső alá kerülhetnek Joe Biden fiának korrupciógyanús ügyei, a felelőtlen költekezés és a gyenge fellépés az illegális bevándorlással szemben – hangzott el az M1 Híradójában.
Csütörtökön indult el kampánykörútjára Joe Biden. A választások előtti utolsó napokban négy államot látogat meg az amerikai elnök, aki győzelemre számít a keddi félidős választásokon.
„Tudom, hogy mindig megkérdezik tőlem, hogy állunk? Ezúttal nyerni fogunk. Úgy érzem nagyon jók az esélyeink” – fogalmazott Biden a kaliforniai San Diego-ban.
Az előrejelzések azonban egyelőre mást mutatnak.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó Magyarics Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakértője elmondta: Amerikában az emberek mindössze 17 százaléka gondolja úgy, hogy jó irányba halad az ország. A demokrata párti Joe Biden támogatottsága pedig csupán negyven százalék. Ezek rendkívül alacsony számok – fogalmazott Magyarics Tamás.
Arról is beszélt, hogy
Szeptember 30-áig rekordszámú migránst, csaknem két és fél millió embert tartóztattak fel az Egyesült Államok mexikói határánál. Sokak szerint egy republikánus vezetésű képviselőház nagyobb erőfeszítéseket tenne az illegális bevándorlás megfékezésére. Csakúgy, mint Joe Biden fia üzleti érintettségeinek kivizsgálására.
Bár a Hunter Biden körüli kínos botránnyal a választások előtt nem igazán akartak foglalkozni a demokraták. A lapok viszont mégis felidézték ezeket az ügyeket. Biden fiát adócsalással, pénzmosással, jogosulatlan lőfegyverbirtoklással is gyanúsítják, illetve azzal is, hogy külföldi megbízók érdekében törvénytelenül végzett lobbitevékenységet. Mindezt abban az időszakban, amikor édesapja volt az amerikai alelnök.
„A szavazás egyfajta félidős ítélet is az elnök munkájáról – mondják az elemzők. Az elnök pedig nem népszerű. Nem véletlen, hogy Joe Biden elnök egy eheti kampánybeszédében kijelentette, nem róla, hanem a teljes amerikai demokráciáról szól ez a szavazás” – mondta az M1 tudósítója.
Csakhogy ez sokakat nem győz meg. Kiderült ugyanis, hogy az amerikai milliárdosok idén rekordmagas összeggel segítették az általuk preferált jelölteket. 880 millió dollárral, átszámítva 366 milliárd forinttal járultak hozzá eddig a kampánykiadásokhoz, ez 2018-hoz képest jelentős, 44 százalékos emelkedést jelent – számolt be a CNBC. A lap megírta azt is, hogy a legaktívabb szponzor Soros György volt, aki 128 millió dollárral segítette a Demokrata Párt kampányát.
A választás döntő jelentőségű lehet – fogalmaz az Origo. A lap rámutat: a kormányzó párt számára nem mindegy, hogy az elnökválasztás előtti két évben kormánypárti vagy ellenzéki kongresszussal kell szembenéznie. Márpedig néhány nappal a november 8-i választás előtt szinte biztosra vehető, hogy az amerikai liberálisok elbukják az alsóházat, és a szenátusban is republikánus többség valószínű.
„Még áprilisban beszéltem a határ menti városok polgármestereivel, bíróival és seriffjeivel, akik azt mondták, segítségre van szükségük. Azt mondták, hogy képtelenek kezelni a városaikat ellepő több ezer migránst. Azóta ezeket az illegális bevándorlókat Washingtonba szállíttatjuk, amiről maguk a demokraták állítják, hogy menedékváros. Mindig ezt mondják, aztán megérkezik az első pár száz migráns, és egyből panaszkodni kezdenek” – mondta.
A demokraták texasi kormányzójelöltje is javában kampányol.
Beto O’Rourke szerint az államban megnövekedett tömeglövöldözések számáért az elmúlt évek republikánus vezetése a felelős.
„Greg Abbott nyolcéves kormányzása miatt van egyre több lövöldözés az iskoláinkban. Ha újra megválasztják, akkor még több fegyveres erőszakot fogunk látni és még több gyermeket fogunk gyászolni” – mondta a demokrata politikus.
Csütörtökön Donald Trump az Iowa állambeli Szú városában kampányolt, ahol fontos bejelentést tett:
– közölte a republikánusok korábbi elnöke.
Joe Biden elnök kampánykörútja részeként csütörtökön az új-mexikói Albuquerquebe látogatott. Beszédében a helyi demokrata vezető kampányának egyik legfontosabb elemére, az abortusz szabadságának megőrzésére is kitért.
„Ha a republikánusok veszik át az irányítást Új-Mexikóban, akkor megszűnik a választás lehetősége” – mondta Biden arra utalva, hogy a republikánus jelölt megválasztása esetén a 15. hét betöltését követően betiltaná az abortuszok elvégzését.
Az Egyesült Államokban a félidős választások is rengeteg pénzbe kerülnek. Az ország leggazdagabbjai idén rekordmagas összeggel segítik az általuk preferált jelölteket.
A republikánus jelöltek támogatására buzdította az amerikai választókat a kiegyensúlyozott hatalommegosztással érvelve Elon Musk milliárdos üzletember, a Twitter új tulajdonosa hétfőn.
A vállalkozó, a Tesla és SpaceX alapítója véleményét azzal támasztotta alá, és elsősorban azt ajánlotta a független választók figyelmébe, hogy a két nagy párt közötti hatalommegosztás az ideális.
Kifejtette, a megosztott hatalom korlátozza a pártok túlkapásait, így miután a Fehér Ház a demokraták kezében van, szükség van arra, hogy a törvényhozás, azaz a Kongresszus a republikánusok irányítása alá kerüljön.
Elon Musk már májusban bejelentette, hogy idén várhatóan a republikánusokra szavaz. Most ezt azzal egészítette ki, hogy a múltban túlnyomó többségében a demokratákra szavazott, most viszont a republikánusokat támogatja.
A lap számítása szerint 128 milliárd dollárral támogatta a pártot.