tóth gabi
A megugró energiaárak miatt drágulnak az éttermi árak is. Egy olasz pizzéri bemutatta, mennyivel. A számlán sajátos "kalória tétel", a villany- és gázköltség is szerepel.
Az eddig is tudható volt, hogy mennyi az egyes élelmiszerek kalóriatartalma, a vajé magas, a legtöbb zöldségé alacsonyabb. Az viszont már kevésbé nyilvánvaló, hogy a termékek előállításához is energiát használnak fel a gyártók, amit akár kalóriában is kifejezhetünk. Ennek a költsége is hozzáadódik, példánknál maradva, a vaj árához. Mivel az energiaárak drasztikusan nőnek, az üzletek, vendéglősök is kénytelenek árat emelni, ha pedig nem tudnak, akkor lehúzzák a rolót.
Most egy nápolyi pizzéria tulajdonosa úgy döntött, mindenki számára világossá teszi. hogy a korábbi pizzás menüjének ára miért nőtt mintegy másfélszeresére. Az il Giornale nevű olasz lap számolt be Salvatore Antonio Grasso, a nápolyi Gorizia pizzéria tulajdonosának figyelemfelhívó akciójáról. A drága energiaszámlákkal szembesülő vállalkozó Facebook -profilján egy bejegyzést tett közzé egy általa kreált nyugta képével. (Fotónk bal oldalán- a szerk.) Grasso ezen a margherita pizza 5 eurós és a víz 2 eurós árához hozzácsapta az 50 centes gáz, a 1,20 eurós áram árát és az 1,50 eurós bérleti díjat, plusz a 13 %-os, 1,33 eurós szervizdíjat. Így jött ki a 11,53 eurós ár. A jobb oldalon látható számlán a pizza ára az előzőek miatt nőtt 8, a víz ára pedig 2,5 euróra.
A nápolyi vállalkozó közzétette az augusztusi villanyszámláját is, amely csaknem 8300 eurót tesz ki. Az előző hónapban a kifizetett összeg 2500 euró volt.
"Helyes lenne - kérdezte Grasso a posztban - , hogy bekerüljenek a számlába azok a tételek is, amelyek miatt az árakat emeltük?" A pizzéria tulajdonosának célja, hogy felhívja a figyelmet arra atényre: hogy a rezsiköltsége egy hónap alatt megháromszorozódott. Mindez minden bizonnyal számos olyan vállalkozás bezárásához fog vezetni, amelyek nem fognak tudni megbirkózni a szédületes drágulással. A Fanpage nevű újság az eset kapcsán arról írt, hogy több nápolyi vállalkozó is panaszkodik. A szakmai szövetségekkel közösen már egy ideje segítséget kérnek a kormánytól, mert a következő hónapokban további emelések várhatók, ami cégek tucatjait kényszerítiheti térdre.