tóth gabi
Még többet kell spórolni a borzongató tél megelőzésére.
Mközben Németországban a rendkívül magas gáz- és villamosenergia-árak családokat sodornak megélhetési válságba, aközben a közműszolgáltatóknak is egyre nagyobb gondot okoz az energiaválság megoldása, és már fizetési nehézségekről számolnak be.
A háztartások spórolásán áll vagy bukik, hogy Németországban stabil marad-e a gázellátás - írta a német Szövetségi Hálózati Ügynökség vasárnapi helyzetjelentésében, és egyúttal a borzongató tél megelőzése érdekében ismét gáztakarékosságra hívta fel a háztartásokat. Ha a figyelmeztetés nem lenne elég, a bejelentett gáz- és áramáremelések - tetszik, nem tetszik - spórolásra fogják szorítani a német polgárokat.
Az európai földgázpiac továbbra is feszült, és máris újabb viharfelhők gyülekeznek Németország felett. Az országban uralkodó helyzetről a német Focus Online közölt összeállítást.
A Focus kiemeli, hogy az előbbi példa már nem egyedi eset, sőt ez már inkább az új normalitás Németországban. A családok mellett pedig egyre nehezebb helyzetbe kerülnek az őket ellátó közüzemi vállalatok is. Az olyan nagy gázimportőrök után, mint az Uniper vagy a lipcsei székhelyű VNG, már a városi székhelyű közműveket is pénzügyi nehézségek fenyegetik, ezekből körülbelül ezer található Németországban.
Az Önkormányzati Vállalkozások Szövetsége – VKU – máris csődhullámra figyelmeztet, és tárgyalásokat sürget.
Lipcsében már lépéseket is tett a helyi kormányzat, a város nemrég jelentette be, hogy mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik a városi közműszolgáltatókra az energiaár-robbanás miatt, ezért számukra egy 400 millió euróig terjedő ideiglenes hitelkeretet biztosít.
A Focus online-nak Mirko Schlossarczyk, egy berlini székhelyű, energiaipari kérdésekre szakosodott független tanácsadó cég tanácsadója elmondta, „a 20 eurós villamosenergia- és a 10 eurós megawattórás gázárak mellett általában nem jelentett gondot a letét vagy a fedezet biztosítása” – a tőzsdei ügyletekhez. A megemelkedő enerigaárakkal ugyanakkor ezek biztosítása is nehezebbé vált. És már a likviditását is veszélyezteti a szolgáltatóknak bizonyos helyzetekben – tette hozzá. Ausztriában például Wien Energie – bécsi közműszolgáltató – akkora bajba került, hogy végül egy kétmilliárd eurós állami kölcsönnel kellett megmenteni.
De Németországban is súlyos a helyzet.
A politikusok ugyanakkor mindenképpen érdekeltek abban, hogy valahogy életben tartsák ezeket a szolgáltatókat, ugyanis túl sok minden függ tőlük az önkormányzati közszolgáltatások terén – állította a szakértő.
A nürnbergi N-ERGIE nevű szolgáltató is üdvözölte a mentőcsomagokra vonatkozó felhívást. Úgy fogalmaztak, „annak érdekében, hogy Németországban továbbra is garantálni lehessen az ellátás biztonságát, kifejezetten támogatjuk a VKU azon követelését, hogy a mentőhálót haladéktalanul ki kell terjeszteni az összes energiaszolgáltatóra.” Az N-ERGIE közleménye is kiemeli, hogy a megemelkedett energiaárak miatt nekik is meg kellett növelni pénzügyi tartalékaikat.
MVV Energie AG vállalat szerint a válság már túlmutat csupán a cégek túlélésén, és a családok megélhetésén. Ők egyenesen arra figyelmeztettek, hogy:
Stadtwerke München, müncheni közműszolgáltató közleményében habár gazdaságilag stabil vállalatként írják le magukat, hozzáteszik, hogy az energiapiacok jelenlegi helyzete, a kereskedelmi piacokon tapasztalható szélsőséges áringadozásokka együtt, nagy kihívást jelent számukra is.
A kölni Rehin Energie is kifejtette közleményében, hogy az energiapiacok nagyon változékony helyzete miatt az energiabeszerzés számos pénzügyi kockázattal jár, amelyeket kezelni kell.
A bizonytalanság valószínűleg nem fog csökkeni. Senki sem tudja megmondani, hogyan alakul majd a helyzet Németországban. Schlossarczyk úgy fogalmazott a Focus Online-nak, hogy:
A Check24 összehasonlító portál a napokban közölte: a gázárak esetében átlagosan 81,7 százalékos volt a növekedés az idei első negyedévhez képest. Egy 20 000 kilowattóra (kWh) fogyasztású átlagháztartásnál évi 1262 euró körüli többletköltséget jelent. Az áremelkedés oka, hogy kevesebb gáz érkezik Oroszországból, a kereskedők pedig csak magasabb áron tudnak gázt vásárolni más szállítóktól. A gázpótlék is növeli a költségeket, amit a nagy importőrök megsegítésre vezetett be a kormány, a csődök és az energiarendszer összeomlásának elkerülésére. Emiatt a gázfogyasztónak további 2,4 centet kell fizetniük kilowattóránként októbertől. Ráadásul a gázártól függő áram ára is meredeken emelkedik. A Check24 szerint az alapellátók sorra jelentik be az emelést szeptemberre és októberre. 2,2 millió háztartásnak átlagosan 44,5 százalékkal kell többet fizetni az áramért.
A nagy kérdés, hogy mire lesz elég a spórolás?
A szakértők bizakodnak: "Németország átvészeli a telet orosz gáz nélkül, az importfüggőség már most is nagymértékben csökkent - mondta Claudia Kemfert, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) munkatársa, de hozzátette , az azonban fontos, hogy a gázfogyasztás még tovább csökkenjen. Az ipar már megtette a magáét, most a háztartásokon a sor". Hasonlóan nyilatkozott Kerstin Andreae, a Szövetségi Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW) vezérigazgatója is. "Ha egyáltalán nem szállítanak az oroszok, akkor a spórolás és a gáztartalékok emelése segíthet."
Klaus Müller, a német Szövetségi Hálózati Ügynökség energiaszabályozó hivatalának elnöke augusztusban azt mondta, ha a németországi gáztárolók 100%-ban megtelnének is, 2 hónapon belül kiürülnének, ha nem érkezik orosz gáz. Vagyis a gázszállításoknak folyamatosan kell érkezniük. Csakhogy ez nem lesz egyszerű. "Nehéz az ellátást biztosítani, és egyre nehezebb lesz minden, Oroszországból származó gázt kiváltani" - mondta Jacob Mandel, az Aurora Energy Research fő nyersanyagokkal foglalkozó munkatársa. Az LNG globális piaca már akkor is szűkös volt, amikor a világgazdaság felszívta a készleteket a világjárványból való kilábalás során. Az ukrán válság további keresletet hozott. Norvégia jelentős európai termelő, több gázt pumpál az európai piacokra, de nem tudja betölteni az Oroszország által hagyott űrt.
Szóval a jelszó Németországban: spórolni, spórolni spórolni, hogy elkerülhető legyen a borzongató tél.
Földgázellátási gondok lehetnek a télen Németországban – figyelmeztet a szövetségi közüzemi hálózati felügyelet vezetője. Szerinte ugyanis sok függ az időjárástól, ezért a gázhiányról már csak akkor lehet tudomást szerezni, ha már feltartóztathatatlan. Úgy fogalmazott: az ellátási helyzet hullámszerű alakulására lehet számítani, vagyis gázhiány keletkezik hol itt, hol ott, esetleg egész Németországban, aztán elmúlik, majd visszatér.
Németország-szerte várható gázhiány veszélyére figyelmeztet a közüzemi hálózati felügyelet vezetője – ezzel a címmel közölt interjút a Handelsblatt című német gazdasági napilap. Az újságnak Klaus Müller azt mondta: adódhatnak gondok a gázellátással, ha hideg lesz a tél.
A felügyelet elnöke szerint a probléma egy-egy területet érinthet, de akár országossá is nőhet. Szerinte a gáztárolók magas töltöttsége miatt lehet ugyan időt nyerni, de lehetetlen megjósolni, szükséges lesz-e korlátozni a gázfogyasztást.
Klaus Müller szerint
Mint mondta, ezen a téren valaminek történnie kell, a hatóság pedig felkészül a legrosszabb forgatókönyvre is.
Bár a háztartások elsőbbséget élveznek, de a hiány közepette nem lehet mindenkinek kedvező döntést hozni.
Márpedig a hiány nagyon is valós fenyegetés, miután a Németországba irányuló orosz gázszállítás továbbra is jelentősen elmarad a korábbiaktól. Augusztus végén karbantartási munkákra hivatkozva a Gazprom leállította az Északi Áramlat 1 vezetéket. Néhány nappal később Moszkva azt közölte: a szállítás addig nem tud újraindulni, amíg érvényben vannak a nyugati szankciók.
Csütörtökön viszont az orosz kormányfőhelyettes azt mondta: idén 55 milliárd köbméterrel csökkenhet a gázexport az Európai Unióba.