kulcsár edina
Beköszöntött az őszi hideg: sokan már bekapcsolják a fűtést. Ami biztos, hogy az átlagfogyasztás felett piaci árat kell fizetnünk, de néhány egyszerű praktikával benne maradhatunk a kedvezményes mennyiségben.
Rohamléptekben közeledik a fűtési szezon, és bizony nagyon nem mindegy, hogy mennyi gázt használunk el otthonunk melegéhez. Néhány trükkel és némi odafigyeléssel azonban megkurtíthatjuk a gázszámlánkat. Mire fordítsunk több figyelmet? A Bors összeszedett 10 remek tippet!
1. Tömjük be a réseket
Az ablakoknál és az ajtóknál a legapróbb réseken át is könnyedén kiszökik a meleg. Ezzel pedig az utcát fűtjük.
2. Csavarjuk lejjebb a termosztátot
Különösen akkor, ha nem vagyunk otthon, nem kell magas fokozaton működtetni a radiátort. Éjszakára is levehetjük 2-3 fokkal a fűtést, amivel sokat spórolhatunk, fokonként ugyanis 5-6 százalékkal kevesebb energiát használunk el.
3. Hagyjunk elég teret
A fűtőtest környékét ne pakoljuk tele bútorral, és ne a konvektoron vagy a radiátoron szárítsuk a törölközőt. Ha elég területet hagyunk a fűtőtest előtt, a meleg könnyebben áramlik a szobában és a termosztát is kevesebbszer kapcsol be.
4. Lakat a lakatlan szobára
Ha akad olyan helyiség a házban, amit télen nem használunk, legyen az egy szoba vagy egy egész lakrész, csavarjuk le nullára a fűtőtestet és zárjuk be az ajtót. Ne fűtsünk feleslegesen.
5. Szigeteljünk kívülről is
A gázszámla jelentősen csökkenthető, ha a homlokzat, illetve a padlástér is szigetelt. Így télen nehezebben szökik meg a meleg, nyáron pedig jobban bent marad a hűvös levegő.
6. Figyeljünk a páratartalomra
A megfelelő hőmérséklethez társuló komfortérzetet nagyban befolyásolja az ideális páratartalom. 0°C és 60 százalékos párát ugyanolyan melegnek érzünk, mintha 22°C mellett 40 százalékos lenne a páratartalom. Ezért ha szükséges, párologtassunk!
7. Vásároljunk okos termosztátot
Ezek hamar megtanulják a család menetrendjét, a fűtési szokásokat, de akár be is lehet programozni, hogy mikor fűtse fel a szobát.
8. Milyen meleg vízzel fürdünk?
Érdemes megnézni, hány fokra van beállítva a bojler a meleg víz felfűtésére. Ezt érdemes lecsökkenteni annyira, amennyi még elegendő a fürdéshez, mosogatáshoz. Ha már fürdés: kád helyett válasszuk a zuhanyt!
9. Optimális gázláng
Főzéskor csak akkora lángot adjunk a szabályozó gombokkal, amekkora nem nagyobb az edénynél. A gázláng ugyanis a legtöbb hőt a lángcsúcsnál adja át, és ha ez túlnyúlik az edényen, az étel is később fő meg, ráadásul több gázt használunk el.
10. Fedjük, amit fedni kell
Főzéskor, ha az étel jellege lehetővé teszi, használjunk fedőt. Így az étel jóval előbb megfő, és kevesebb gáz fogy.