"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2021.12.10.

Nem hiszed el, ki kapta meg elsőként a Karikó Katalinról elnevezett ösztöndíjat

A magyar biokémikus, Karikó Katalin is nagyon örül a bejelentésnek.

Bejött Karikó Katalin szurkolása: az kapta meg elsőként a róla elnevezett ösztöndíjat, akiért szorított!

Budapest, 2021. május 28.
A Széchenyi-díjjal idén kitüntetett Karikó Katalin Semmelweis Ignác-díjas kutatóbiológus, biokémikus, az mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a mainzi BioNTech alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem egyetemi docense Budapesten 2021. május 27-én.
MTI/Cseke Csilla

Mint azt a Szegedi Tudományegyetem honlapja nyáron megírta: tisztelgésül a szintetikus mRNS-alapú technológia szabadalmaztatójáról, Karikó Katalinról nevezték el a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskola új ösztöndíját. Az olal megkérdezte a magyar biokémikust, a vakcina anyját, szíve szerint kinek szánná először a róla elnevezett ösztöndíjat.

„Nagyon szurkolok, hogy Pardi Norbertnek adják az első 'karikó ösztöndíjat'. De félek, más szempontok dominálnak majd” – fogalmazott Karikó Katalin.

Nos, a magyar biokémikus flélelmei alaptalanok voltak!

„Micsoda nagyszerű hír: Pardi Norbert és olasz kutatótársa, Michela Locci lettek a University of Pennsyvania rólam elnevezett ösztöndíj első jutalmazottjai!” – írta boldogan Karikó Katalin a közösségi oldalán pénteken, soraihoz pedig az alábbi képet mellékelte:

Pardi Norbert és munkatársa, Michela Locci kapta meg elsőként a Karikó ösztöndíjat
Fotó: Karikó Katalin Facebook-oldala

Pardi Norbertről érdemes tudni, hogy kutatói pályája a Szegedi Tudományegyetemen indult, majd a Pennsylvaniai Egyetemen csatlakozott az mRNS-vakcinatechnológia alapjait lerakó kutatói közösséghez. Karikó Katalin és Drew Weissman munkatársaként úttörő szerepet játszott azoknak a nanocseppeknek a kifejlesztésében, amelyek segítenek az új generációs mRNS-vakcinák hatásáért felelős genetikai információt a sejtjeinkbe juttatni. Jelenleg a Pennsylvaniai Egyetem Mikrobiológia Tanszékén vezeti saját laboratóriumát. Főbb kutatási irányai az univerzális influenza és koronavírus elleni vakcina kifejlesztése, de érintőlegesen rák elleni vakcinák kifejlesztésével is foglalkozik – írja a kutatóról a Magyar Tudományos Akadémia.

Ezt kell tudni a Karikó ösztöndíjról

A „Karikó ösztöndíjat„ a Penn Immunológiai Intézet vakcinakutatással foglalkozó ifjú tudósa nyerheti el. A fiatal kutató egy éves fizetésének megfelelő összegű támogatás célja, hogy a fertőző betegségek elleni oltóanyagok létrehozására ösztönözzön. Így a Pennsylvania Egyetemet mint az mRNS-alapú és más, modern megközelítésű vakcina-fejlesztés bázisát erősítse és népszerűsítse – olvasható az u-szeged.hu honlapján.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek