tóth gabi
Németországban ma úgy osztják szét a vakcinát, ahogy a kommunizmus idején Lengyelországban a tejet. Ott tejből volt hiány, nálunk a vakcinából van kevés. Túl sok ember hal meg Brüsszel kudarca miatt – mondja a legismertebb német közgazdász.
Németország átoltottsága jelenleg ott tart, ahol Nagy-Britannia valamint az USA járt 2 hónappal ezelőtt, és túl sok ember halt meg ez idő alatt. Az igazán idegesítő dolog pedig az, hogy Nagy-Britanniában és az USA-ban főleg a Németországban kifejlesztett Biontech valcinával oltanak, és ez nem oké – mondja Hans-Werner Sinn, a legismertebb német közgazdász – a müncheni Gazdaságkutató Intézetet (IFO) korábbi vezetője a Müncher Merkur nevű bajor lapnak.
Sinn úgy véli, az EU beszerzési politikája lenyomta az oltóanyagárakat, a gyártóknak pedig nem állt érdekükben, hogy Európát szolgálják ki elsőként.
A felelősség jelentős részben Angela Merkel kancelláré – mondja a közgazdász –, mert a múlt fél évi német uniós elnökség alatt az oltások beszerzését a tagállamok helyett az Európai Bizottságra bízták. „Egyáltalán nem lep meg, hogy az unió kudarcot vallott” – teszi hozzá Sinn, aki szerint az EU a központi tervezési megoldások híve. A szűkös árukészletek központosított beszerzése a gyakorlatban soha nem működik. A kommunizmus ötven éve megmutatta ezt. Ennek ellenére újra és újra megpróbálják.
A vakcinabeszerzés esetében a szolidaritás és az alacsonyabb árak látszólag meggyőző érvek voltak, valójában azonban az árakról és a felelősség vállalásáról folytatott tárgyalások időigényesnek és kontraproduktívnak bizonyultak. Végül a megrendelést túl későn adták le, a gyártók inkább olyan országokba szállítottak, amelyek többet fizettek – mutat rá a kudarc okára a közgazdász.
Sinn úgy számol: ha az EU nyáron megvásárolta volna a lakosság teljes beoltásához szükséges vakcinamennyiséget, akkor az 30 milliárd euróba került volna. Ez azonban nem sok ahhoz képest, hogy az unióban a járvány hét-tíz naponta 30 milliárd eurós gazdasági veszteséget okoz.
Németországban ma kényszerűségből úgy osztják szét a vakcinákat, ahogy ötven éve a kommunizmus idején Lengyelországban a tejet – jellemzi a helyzet abszurditását a sztárközgazdász.
„A következő években más vakcinabeszerzési stratégiát kell kidolgoznunk a virusmutánsok elleni harcban, hogy a nyitás után tartós legyen a gazdasági fellendülés” – figyelmeztet a jövő kihívásaira Sinn.