tóth gabi
Koronavírus-járványt tagadók tüntettek szombaton Róma történelmi központjában a fertőzés terjedését akadályozó óvintézkedések ellen. Több ezren voltak, és egyikük sem viselt maszkot. A megmozdulást élesen elítélte olasz politikusok sora.
A múlt hétvégén Berlinben háromszáz embert vett őrizetbe a német rendőrség a tüntetéseken, amelyeken a koronavírus miatt bevezetett korlátozó intézkedések ellen tiltakoztak. Most Rómában voltak hasonló megmozdulások.
Berlinben a legnagyobb tüntetés, amelyen egyes hírek szerint 21 ezren vettek részt, a Reichstag épületénél volt. A rendőrség később feloszlatta a koronavírussal kapcsolatos kormányzati politika ellen tiltakozó tömeget. A résztvevők ezután megrohamozták a lépcsőn felsorakozó rendőröket, de a visszaszorították őket. Dulakodás alakult ki, és a rendőrség paprika sprayt is bevetett.
Hasonló jelszavakat hangoztató – a koronavírus veszélyeit vitató, olykor a fertőzés létezését is tagadó -tiltakozó akciók voltak már Londonban, Párizsban, Zürichben és Bécsben is.
Több ezer koronavírus-szkeptikus tüntető gyűlt össze például Londonban a Trafalgar téren, hogy a szerintük szükségtelen vírus miatti lezárások és maszkviselés ellen tüntessenek. A brit, angol és walesi zászlókat lobogtató tömeg előtt számos olyan aktivista is felszólalt, akik összeesküvés-elméleteket terjesztettek a koronavírus-járvány kapcsán, azt állítva, hogy az egy nagyobb terv részeként kitalált, nem valós fenyegetés, így hát maszkviselésre, és karanténra sincsen semmi szükség.
Az esemény szónokai többször kiemelték, szerintük a kormánynak semmi köze ahhoz, hogy valaki kíván-e védekezni a vírusfenyegetés ellen, vagy sem, és az „egyéni szabadságjogok megsértése” a maszkviselés megkövetelése és a brit korlátozások bevezetése.
Olyanok is megjelentek, akik már tavasszal is teljesen megalapozatlanul az új 5G-s adótornyokat vádolták a koronavírus kitörése miatt, és híveik Anglia-szerte rongáltak meg ilyen antennákat márciusban és áprilisban.
A tüntetők azt követelték a brit parlamenttől, ne hosszabbítsák meg a veszélyhelyzetet megalapozó „koronavírus-törvényt” a továbbiakban, és hagyjanak fel a lezárásokkal.
Tegnap Rómában volt hasonló tiltakozó akció, annak ellenére, hogy a járványnak már 35 ezer halottja van Olaszországban, a fertőzöttek száma pedig meghaladja a 276 ezret.
A demonstrációt elítélte többek közt Luigi De Maio külügyminiszter és Virginia Raggi, Róma polgármestere. A járványban kételkedők és annak létét tagadók annak ellenére tüntettek, hogy már öt hete ismét töretlenül emelkedik a fertőzöttek száma. Péntekről szombatra újabb 1700 emberről bizonyosodott be, hogy elkapta a koronavírust.
A kételkedőket az sem győzte meg a járvány valódiságáról, hogy csütörtöktől kórházban van Silvio Berlusconi volt kormányfő szintén koronavírus-fertőzés miatt. Állapotát orvosai stabilnak mondják.
Egyre több ember magyarázza az alacsony magyarországi fertőzésszámot is azzal, hogy nincs is igazi járvány, ez pedig nagyon veszélyes – mondta Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának vezetője.
A járványtagadók tábora nő, ami egy ilyen légúton terjedő fertőzésnél komoly következményekkel járhat. Elég, ha egyetlen ilyen, magát a szakembereknél tájékozottabbnak tartó fertőzött maszk nélkül felszáll a buszra, és eltüsszenti magát – mondta.