Létrehozva: 2020.03.03.

Koronavírus káosz a perzsa államban, össze-vissza beszélnek

Irán alaposan belekeveredett a koronavírusba, de még jobban az erről szóló hivatalos hírekbe. Nem tudják eldönteni, hogy titkolóznak vagy inkább elmondják legalább nagyjából az igazságot.

Az egyik hivatalos jelentés szerint 1501-en fertőződtek meg koronavírussal, és 66 a halálos áldozatok száma. Egy másik jelentés viszont amire a BBC hivatkozik 210 halottat említ. Ez állítólag a kórházi összesítő adatokból származik.

Február utolsó hetéig viszont, miközben a járvány már ugyancsak terjedhetett még egyáltalán nem beszéltek róla az iráni hatóságok. Azt is csak nagyon lassan ismerték el, hogy náluk egyáltalán megjelenhet a járvány. Eközben tucatjára szervezték a választások előtt a jelenlegi hatalmat éltető tömegdemonstrációkat.

Nagyot szólt, amikor kiderült, hogy a 71 esztendős Mohammad Mirmohammadi, Irán legfelsőbb vezetőjének, Ali Hámeneinek a tanácsadója egy teheráni kórházban elhunyt, miután megállapították nála a koronavírus-fertőzést. Az ajatollah munkáját segítő tanács tagja egy teheráni kórházban halt meg az iráni állami média jelentése szerint. Ez valóságos pánikot keltett a perzsa államban.

Ráadásul az iráni egészségügyi miniszter helyettese, Iradzs Harirsi is elkapta a koronavírust. Nem sokkal korábban, hogy a politikus tesztje pozitív lett volna, egy, a koronavírusról szóló sajtótájékoztatón szerepelt, ahol jól láthatóan lázasan törölgette a homlokát.

Kianus Dzsahánpúr egészségügyi szóvivő ekkor még, az elmúlt hét közepén arról számolt be, hogy 34-re nőtt az országban a koronavírus halálos áldozatainak a száma, s 388-ra a fertőzötteké. Ennek ellenére sem vették komolyan az egészségügyi vészhelyzetet, sőt. Szemben Szaúd-Arábiával, ahol még a nagy mekkai zarándoklatot is lefújták, valójában semmit sem léptek.

A szaúdiak karantén alá helyezték Mekkát, az irániak viszont kifejezetten biztattak mindenkit, hogy nyugodtan utazzanak Qumba, az ország egyik legnagyobb városába és második legfontosabb síita zarándokhelyére. Qom a síita iszlám egyik szent városa, tanulmányi központja és zarándokhelye. A legfőbb kegyhely az Imamzadeh Hamzeh-sírtemplom. (Az Imamzadeh szentként tisztelt imámutódot jelent.) Ebben a templomban őrzik a szentként tisztelt, itt elhunyt, Fatima al Mazuhem földi maradványait. A sírkerítés megérintés a síiták számára éppen olyan fontos, mint más muzulmánoknak a Kába-kő körüljárása.

A koronavírus viszont éppen itt Quomban jelent meg először, ahova Kínából zarándokok révén érkezhetett. A több mint egymilliós városban, ahova folyamatosan érkeznek nem csak Iránból, hanem az egész világból a síita zarándokok, a vírus gyorsan terjedt. A különböző szent helyeken egymás nyomába lépve, a szent helyeket, kegytárgyakat, a sírkerítést megérintve egymást fertőzték és a mai napig fertőzik tömegével a zarándokok.

A legtöbb halottat a fővárosból, Teheránból, illetve a fertőzés helyi gócpontjának számító zarándokvárosból jelentettek. A BBC szerint nagyon magas számban betegedtek meg tisztségviselők: egy alelnök, egy miniszter-helyettes, és legalább két parlamenti képviselő. Ők mindannyian jártak a zarándoklaton. Az egyik legfőbb vallási vezető egyenesen arról beszélt, hogy tilos a szent város köré bármilyen vesztegzárat vonni. Olyan videók kezdtek megjelenni az interneten, amin a zarándokok nyalogatták a szent sírt védő fémrácsot. A szent városban most 250 embert tartanak karanténban, és annyit tudni, hogy közülük ötvenen haltak meg.

Ráadásul Iránban sok a hamis információ, sőt ezeket a hivatalos szervek is terjesztik, másrészt az emberek jelentős része már egyáltalán senkiben sem bízik.

Michael T. Osterholm, a Minnesotai Egyetem járványkutató központjának igazgatója a New York Timesba írt cikkében arra jutott, hogy az iráni adatokat kozmetikázhatták: vagy korábban kezdődött a járvány, mint elismerték, vagy sokkal több fertőzött van, mint amennyit beismertek (a halottak számából levezetve). Irán egészségügyi minisztériuma azt mindenesetre nem tagadja, hogy járvány van náluk, és a betegség már minden nagyvárosban ott lehet. Az ország egyes városaiban a múlt héten csütörtökön bezárták az iskolákat és a vallási intézményeket, és felhívták az emberek figyelmét, hogy kerüljék a tömeget, ám a pénteki parlamenti választásokat azért megtartották, ahol ráadásul az emberek a helyi szabályoknak megfelelően tömegesen ugyanabba a hivatalos tintatartóba mártották ujjaikat, így bizonyítva, hogy szavaztak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az országban „igen aggasztó” a helyzet. A WHO a közeljövőben egy egészségügyi csapatot is küld az országba, valamint orvosi eszközöket és a vírus kimutatására alkalmas teszteket is eljuttat Iránba.

 

 

 

origo.hu

Mikes Anna elképesztő formában, a legrövidebb szoknyájában tért vissza

origo.hu

Itt a világháború, egy EU-tagország katonákat küld Ukrajnába

borsonline.hu

Hódi Pamela rózsaszín lufival jelentette be a szenzációs hírt: jön a harmadik

hirtv.hu

Jogsértést követtek el Magyar Péterék

ripost.hu

Ennek a 3 csillagjegynek érzelmi tisztulást hoz a Bika újhold

mandiner.hu

Szalai Ádám nem hagyja magát, szembeszáll Szoboszlai Dominikkel

origo.hu

A Miss Influencer Hungary nyertese egy igazi vadmacska: tökéletes testére nincsenek szavak

travelo.hu

Csoda a csodában: Felfedezték Nagy Sándor fürdőszobáját a híres palotában

she.life.hu

Baráti körben– undercover összefogás (hirdetés)

she.life.hu

Amikor beköszönt a jól ismert bakteriális „barát” (hirdetés)

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

hirtv.hu

KOMMENT! Új közéleti talkshow Mészáros Nórival hétfőtől csütörtökig 17.50, HírTV! (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

POLITIK

Letartóztatták a budapesti Antifa-támadás újabb német gyanúsítottját

POLITIK

Ukrajnában petíciót tettek közzé nyugati csapatok behívására

POLITIK

Ukrán tábornok: a csatatéren nem lehet lezárni a háborút

POLITIK

Szintet lépett a háborús őrület: Katonákat és dollárszázmilliárdokat küldenének Ukrajnába

POLITIK

Palesztinpárti tüntetők az európai egyetemeken is

POLITIK

Amerika felfüggesztett egy Izraelnek szánt fegyverszállítást

POLITIK

2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra

POLITIK

Magyarország minden nyomásgyakorlás ellenére kimarad a háborúból