tóth gabi
Viszonylag kevés jogász foglalkozik a fogva tartási körülmények miatt indítható kártérítési ügyekkel, az Origó birtokába jutott adatokból azonban kiderül, Magyar György irodája az egyik legnagyobb haszonélvezője a börtönbiznisznek.
Viszonylag szűk azoknak az ügyvédi irodáknak a köre, amelyek jelentősen profitáltak a börtönbizniszből – derül ki az Origó összeállításából. A portál birtokába került dokumentumokból azt lehet kiolvasni, hogy több, a baloldalhoz köthető, illetve Soros György alapítványa által támogatott civil szervezethez kapcsolódó ügyvéd is komoly bevételekre tehetett szert a magyarországi fogvatartottak jogi képviselete révén.
Mint ismeretes: mintegy 12 ezer beadvány érkezett a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB), amely többnyire 1,5–8,5 millió forint közötti összeget ítél meg egy-egy fogvatartottnak a rossz börtönkörülmények miatt. A 2018-as országgyűlési választásokon az MSZP–Párbeszéd parlamenti képviselőjelöltjeként induló Magyar György irodája az egyik legnagyobb haszonélvezője ennek a börtönbiznisznek. Több mint négyszáz kártérítési ügyben képviseltek fogvatartottakat, amelyek során 540 millió forintot meghaladó kártérítési összeg megfizetésére kötelezték a magyar államot.
Egy másik, a balliberális oldalhoz köthető ügyvéd, aki jelentős összegekhez juthatott a börtönbiznisz révén, Fahidi Gergely.
Ő az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesületben is tevékenykedik, és korábban a Magyar Helsinki Bizottsággal is együttműködött. Egy 2018-ban a HVG-ben megjelentetett publicisztikában pedig az ellenzéki képviselők MTVA-s botránya kapcsán a rendőrök beavatkozását az 1944-ben történt zsidóüldözésekhez hasonlította. Fahidi Gergely irodájának is félmilliárd forintot meghaladó kártérítési összeget sikerült kiperelnie a bűnözők javára, akiket több mint háromszáz ügyben képviseltek.
A Cech ügyvédi iroda 360 millió forintnyi kártérítést szerzett meg ügyfeleinek. Cech Andrásnak, az iroda vezetőjének neve több politikai vonatkozású ügyben is a nyilvánosság elé került az elmúlt években. Ő képviselte például Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét az EJEB előtt. Tavaly augusztusban egy az Indexen megjelent cikkben pedig úgy fogalmazott a fogvatartottaknak járó kártérítésekkel kapcsolatban, hogy „az államnak is vannak kötelezettségei, melyeket ha megsért, azért vállalnia kell a felelősséget”. A cikk szerint Cech András irodájának négyszáz, a rossz börtönkörülmények miatt indított folyamatban lévő kártalanítási ügye volt 2019 nyarán.
A Magyar Ügyvédi Kamara hivatalos adatbázisa alapján Cech András munkatársa Várhalmy Balázs és Szegi Péter is. Előbbi 2014 és 2015 között fél évet a Magyar Helsinki Bizottságnál volt gyakornok, utóbbi pedig a Társaság a Szabadságjogokért munkatársaként is tevékenykedett.
Mindenképpen említésre méltó még a sajtóban többször is szereplő Karsai Dániel: ügyvédi irodája partnerei között megtalálható a Transparency International Magyarország, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság is. Karsai Dániel 86 millió forintnyi kártérítést szerzett ügyfeleinek, akiket 83 ügyben képviselt. Ő védte Strasbourgban a bíróság nagykamarája előtt azokat az ellenzéki képviselőket is, akik alpári feliratokat tartalmazó molinókat mutattak fel a parlamentben.