kulcsár edina
Mindent felforgathat a devizakölcsönök ügyében egy bírósági döntés: arról határoznak ugyanis egy román hitelperben, hogy tisztességtelen-e, hogy a bankok a devizahitel-szerzõdésekben egyoldalúan a fogyasztókra hárították az árfolyamkockázatot? A kérdés a magyar kölcsönfelvevõket is érdekelheti: egyes becslések szerint annak idején ezermilliárdos kárt okozott az érintetteknek, hogy az árfolyamok változásából eredõ terheket az adósok viselték.
Lehóczki Balázs, az Európai Bíróság munkatársa szerint a román per amiatt kezdődött, hogy a lej jelentősen leértékelődött a frankkal szemben, és a többletterhet a román adósnak kellett viselnie. A luxembourgi döntés erősen befolyásolhatja a hazai joggyakorlatot is. A magyar igazságszolgáltatás legfelső fóruma árgus szemekkel figyeli azokat a devizahitelpereket, amelyek a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság előtt folynak. Mihelyst valamelyik per lezárul, áttekintik az uniós ítéletet, s ha kell, a Kúria módosít a korábbi fontos hazai döntéseken.
Mint ismert, Magyarországon 2002 után a szocialista kormány megszüntette a korábbi otthonteremtési rendszert. Ez a devizahitelezés felé terelte a magyar családokat, aminek eredményeként a lakossági devizahitelek összege több mint százszorosára emelkedett. A 2008-as gazdasági válság miatt jelentősen megváltoztak az árfolyamok, így megemelkedtek a magyar állampolgárok banki tartozásai és törlesztőrészletei is. Több százezer magyar család került kilátástalan helyzetbe, sokakat a kilakoltatás veszélye fenyegetett. A szocialista kormány semmilyen támogatást nem adott nekik.
Ezzel szemben Orbán Viktor kormánya segítséget nyújtott a devizahitelezés miatt bajba jutott családoknak. A 2010-es választásokat követően a Fidesz–KDNP-kormány első intézkedéseként kilakoltatási moratóriumot hirdetett, ezt követően bevezetésre került az árfolyamgát, és lehetővé vált a végtörlesztés. A fentieken túl a kormány létrehozta a Nemzeti Eszközkezelőt, amely több mint százezer embernek nyújtott biztonságos otthont.
Az Orbán-kormány több alkalommal is egyeztetett a devizahiteleseket képviselő szervezetekkel, és figyelembe vette a kéréseiket. A jobboldali kormány 2014-ben újabb intézkedésekről döntött. Ezek közé tartozott a hitelek forintra váltása és a bankok elszámoltatása. A kormány és a parlament döntéseinek köszönhetően a hiteleseknek visszajártak azok az összegek, amelyeket a bankok az egyoldalú kamatemelésekkel és az árfolyamrésekkel tisztességtelenül vettek el. A jobboldali többség bevezette a magáncsőd intézményét is a legnehezebb helyzetben lévő adósok számára.
A harmadik Orbán-kormány intézkedéseinek köszönhetően a családok ma már jelentős állami támogatást vehetnek igénybe használt és új lakások vásárlása esetén is. Ez segít a családoknak abban, hogy túlzott eladósodás nélkül saját lakáshoz juthassanak.
Tématámogatás. Készült Magyarország kormánya támogatásával.