kulcsár edina
Egy új kutatás szerint igen komoly következményei lehetnek a felnõtteknél a gyerekkorban átélt szörnyûségeknek...
Egy friss orvosi kutatás szerint nagy az esélye annak, hogy valaki szívbeteg vagy rákos lesz, illetve fiatalon meghalhat, ha gyerekkorában trauma érte.
Carol Redding 4 éves volt, amikor édesanyja meghalt. Édesapja agresszív alkoholista volt, rendszeresen verte őt és húgát is. Az immár felnőtt nőnek három súlyos betegsége is van: leukémia, mellrák és nyirokcsomó-daganat.
A kutatást Vincent Felliti végezte, aki megkérte Reddinget, hogy töltsön ki egy kérdéssort, ami 10 kategóriát tartalmaz, köztük a gyerekkori zaklatást és a csonka család miatti szorongást. A páciens minden alkalommal kap 1 pontot, amikor azt jelöli, tapasztalt már ilyet.
Azok, akiknél ez a szám 4 vagy több volt, kétszer akkora eséllyel lesznek fiatalon szívbetegek. 7 vagy több pontnál pedig az esély erre háromszor akkora.
Redding eredménye: tízből tíz...
Felliti azt mondta, teljesen véletlenül tévedt erre a szakterületre. Épp az elhízással kapcsolatban végzett kutatásokat. Volt egy túlsúlyos női páciense, akinek a terápia közben 130 kliót sikerült leadnia. Ezután azonban a munkahelyén molesztálták, így visszahízta a leadott súlyt. Később a nő elmondta, hogy nagyapja 11 és 21 éves kora között rendszeresen megerőszakolta. Felliti ekkor kezdett a traumás esetekkel foglalkozni - írja a Vice.
Ebből jött rá a kutató, hogy a gyerekkori traumák és a felnőttkori súlyos betegségek között nagyon komoly ok-okozati kapcsolat van.
Kutatásai később igazolták, hogy a gyerekkori megrázkódtatásoknak nagy szerepük van a daganatos betegségekben és a korai halálozásokban.
Tanulmánya szerint a gyerekkori szörnyű élmények háromféle dolgot válthatnak ki az emberekben:
Az eredményeket az atlantai járványügyi központ, és az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO is áttörésnek nevezte.