Létrehozva: 2024.11.01. 14:45

Így virágzik sokáig a krizantém a temetőben

A krizantém az ősz egyik legszebb jelképe, amely nemcsak színt visz a kertbe, de hazánkban a hagyományos temetői virág, ami rengeteg árnyalatban megtalálható. Nagy előnye, hogy jól tűri a szárazságot és a fagyokat. Ha szeretnénk, hogy egészen december elejéig virágozzon, érdemes néhány dologra odafigyelni.

1. Válasszuk a bimbós virágot

Bár csábítóak a szupermarketekben a színpompás virágok, sokkal tovább gyönyörködhetünk bennük, ha a növény bimbós állapotban kerül hozzánk. Bőven elég, ha az otthonunkban, vagy a temetőben kezdenek el kinyílni a virágok. Így akár hetekig is csodálhatjuk őket.

Halottak napi virágtenger az Új köztemetőben, halottaknapja, virág mindenszentek
Fotó: Bánkúti Sándor 

2. Védjük meg az esőtől

A krizantém gondozása nem túl bonyolult. A cserepes növény vásárlás után nem igényel külön átültetést. Lehetőleg napos, széltől védett helyre tegyük, a fehér és világossárga virágot pedig fedett helyen tartsuk, mert megbarnulhat az esőtől.

3. Csípjük le róla

Az elnyílt virágokat mindig csípjük le, hogy a helyükön újabbak fejlődhessenek. Az oldalhajtások eltávolítása elősegíti a szétágazó növény növekedését, a megfelelő sűrűségű hajtást és a szép virágzást. Ha ezt elmulasztjuk, a legnagyobb gondoskodás mellett sem fog új virágokat hozni a növény.

4. Ahol az árnyék az úr

Bár a krizantém szereti a fényt, az erős napsugárzás árthat neki, ezért a félárnyékos hely számára a legideálisabb. Ezek az ősszel virágzó fajták jellegzetes rövidnappalos növények, ami azt jelenti, hogy virágzásukhoz csak pár órányi napsütésre van szükségük. 

5. Maradjon száraz a levele

A rendszeres öntözést meghálálja; még akkor is locsoljuk, ha esik az eső, ugyanis előfordulhat, hogy a sűrű bokrok gyökereihez nem jut le a víz. Arra minden öntözésnél figyeljünk, hogy a leveleket ne érje víz!

6. Folyjon a víz lefelé

Fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba ültessük, hiszen ha megáll a cserepében a pangó víz, gyökerei hamar elrohadnak. Győződjünk meg róla, hogy a cserép alján van vízelvezető lyuk, ahol ki tud folyni a felesleges víz, de akár magasabb kavicsokra is helyezhetjük a cserepet.

7. Takarjuk be a földjét

Védjük meg a krizantémot a hirtelen hőmérséklet változásoktól, különösen az őszi éjszakákon. Takarjuk be a földjét vastagon mulccsal vagy szalmával. Így biztosítani tudjuk, hogy a fagyott talaj a meleg időben felengedjen, nagy idegben pedig a gyökerekre fagyjon.

8. Adjunk neki új esélyt

Kellő gondoskodás mellett a virág jövőre is kihajthat. Az első fagyok után vágjuk vissza a növény elszáradt, megbarnult szárait 5-10 centiméteresre. A megmaradt részeket védjük meg takarással. Mínusz 10 fok alatt viszont a virág elpusztul, ezért érdemesebb fagymentes helyen, pincében, garázsban átteleltetni. Tavasszal kihelyezve újra kihajt.

9. Átlósan vágjuk le

A krizantémokat vágott virágként is lehet használni, sok helyen nagyon népszerű választás a különböző virágkompozíciókban. Tovább friss marad, ha vásárlás után levágjuk a szárakat, körülbelül 1-2 cm átlósan, hogy könnyebben felvegyék a vizet. Ehhez használjunk éles, fertőtlenített metszőollót. A vázába helyezés előtt távolítsuk el az alsó leveleket, amelyek a víz alá merülnének, ezzel megakadályozzuk a vízben a baktériumok elszaporodását.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek