OTTHONKA

Szerző WB

Létrehozva: 2024.06.16.

Ezt tedd, ha róka jár a kertedbe

A róka ismerős vendég a kertekben, különösen, ha baromfit tartunk, de manapság egyre több merészkedik a városokba is. Mutatjuk, hogyan tarthatjuk távol őket a házunktól.

1. Kukába vele!

Ha rókát látunk lakott területen, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy az állat veszett. Életmódjuk és táplálkozásuk jól alkalmazkodott az emberi környezethez, ezért félelem nélkül mozognak az utcákon. Ilyenkor élelmet keresnek, ezért nagyon fontos, hogy a szemetet lezárt zsákban tegyük a kukába, és azt is zárjuk le, hogy ne vonzza oda a rágcsálókat és a rókákat - írja a Fanny magazin.

 

2. Messziről is megérzik a szagát

A házi kedvenceinknek kitett eleség is csalogató lehet, ezért ne hagyjunk az udvaron kutya- vagy macskaeledelt éjszakára, és ne tegyünk ki ételt a kóbor állatoknak sem. Az udvaron tárolt komposztot is zárjuk le, hogy ne vonzza az illata a rókát a kertbe.

 

3. Akadály a föld alatt

Minél magasabb a kerítés, annál jobb! A rókák azonban rendkívül ravasz állatok: ha nem tudnak átugrani rajta, akkor megpróbálnak alatta átmászni a kertünkbe. Ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a kerítést, és gondoskodjunk annak alábetonozásáról.

Évát és családját rendszeresen látogatják rókák /
Fotó: Ripost olvasó

4. Nem juthat ki sehogy

A ház körül tartott haszonállatok is célpontok lesznek. Kihelyezhetünk villanypásztort is, ami nemcsak a háziállatok kiszökése ellen, hanem a ragadozók ellen is védelmet nyújt. Éjszakára biztonságosan zárható ólba helyezzük a tyúkokat, ahova a rókák nehezebben juthatnak be.

 

5. Kutyaszőr mindenütt

Sokan az emberi hajjal próbálnak gátat szabni a vadak kártételének. A kutya sokkal hatékonyabb, hiszen az ugatásától és a szagától a vadak azonnal menekülőre fogják. Ha nem tartunk házőrzőt, kérjünk kutyaszőrt a kozmetikustól, és gézbe tekerve tegyük ki a kerítés mentén és a baromfiudvar közelében. Ha megérzik a szagát, azonnal továbbállnak.

 

6. Megriad a fénytől

Telepítsünk mozgásérzékelős lámpákat a kertbe. Ez nemcsak azért hasznos, mert észrevesszük, ha valaki a kertben tartózkodik, hanem azért is, mert a hirtelen fénytől a róka megriad, és elmenekül. De kipróbálhatunk különböző szag- és fényhatású vadriasztó szerkezeteket is, amelyek szintén hatásosak lehetnek.

 

7. Dörög az ágyú 

Hatékony megoldás lehet az ultrahangos vadriasztó is, mely magas frekvenciájú hanghullámokkal elriasztja a rókákat, de hatásos lehet a nyestek, egerek és patkányok ellen is. Vásárlás előtt nézzük meg, hogy a készülék hány négyzetméteren és hány méteres sugarú körben képes kifejteni a hatását.

 

8. Elég egy hangos kiáltás

Ha találkozunk vele, tartsunk kellő távolságot, és hívjuk fel magunkra a figyelmet például tapssal vagy kiáltással. Adjunk időt az állatnak, hogy észrevegyen minket és elmeneküljön. Semmiképpen ne ijesztgessük, ne dobáljuk meg, és ne uszítsuk rá a kutyánkat, mert az állat visszatámadhat és haraphat.

 

9. A veszettség tünetei

Szerencsére egyre kevesebb a veszett róka, hiszen a hazai állományt folyamatosan oltják. Mégis, akármilyen szelídnek tűnik, ne barátkozzunk vele és ne simogassuk meg. Veszettség gyanújára utal, ha az állat engedi, hogy közel menjünk hozzá, vagy megsimogassuk. Szintén veszettségre utaló jel, ha görcsrohamot kap, bénulásos tünetei vannak, vagy lóg az állkapcsa.

 

Összeállította: Reiter Georgina

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek