Létrehozva: 2024.03.16.

Végleg leszámolhatsz a mohával, ha betartod a kertész tanácsait

Ha a fűben felüti a fejét a moha, hamar ellepheti a gyepet. Elárulunk néhány tippet, amelyek segítségével megszabadulhat a kellemetlen foltoktól!

1. Szellőztessük a gyepet!

A moha gyakran azért jelenik meg a kertben, mert a talaj savanyodásnak indult. Egy másik ok lehet, hogy nem szellőzik megfelelően, ezért érdemes időt szánni a gyepszellőztetésre. Az eltömődött talajban felhalmozódott víz kedvez a moha megjelenésének, amelyek megtelepedve elzárják a levegőt a fűszálaktól, így azok kevésbé tudnak növekedni - írta a Fanny magazin.

moha
Fotó: Pexels

2. Vegyszeres védelem

Alkalmazhatunk mohairtó készítményeket, amelyeket a használati utasítás szerint hígítsunk vízzel. Ezt követően permetezzük le a keverékkel a foltokat! Hatékony lehet a mohairtó tartalmú műtrágya is. A gyeptápok vastartalmuk miatt megakadályozhatják, hogy új mohatelepek jelenjenek meg. 

3. Vigyázzunk a vörössel!

A vas-szulfidot tartalmazó vasgálic műtrágya is támogathatja a moha elleni védekezést. Arra azonban figyeljünk, hogy csak a mohás részekre tegyünk belőle, ugyanis könnyen vörösre festi a területet!

4. Természetes megoldás

Amennyiben kerülnénk a vegyszereket, választhatunk olyan szerves gyeptrágyát, amely lazítja a talajt, emellett tápanyagokat juttat bele, így védve azt a mohásodástól. A fahamu is természetes segítség. Ha ezt használjuk, szórjuk ki a mohás területre!

5. Segítség a szekrényből

A szódabikarbóna segíthet a pázsitot ellepő moha eltávolításában. Ehhez oldjunk fel 2-3 evőkanálnyit belőle 1 liter vízben, majd a keveréket tegyük permetezőbe vagy spriccelős flakonba! Várjuk meg, amíg meleg és száraz lesz az idő, majd alaposan fújjuk be a mohát az elkészült oldattal! Arra ügyeljünk, hogy a többi növényt ne érje a permet! Ismételjük meg a műveletet néhány naponta, hogy eltűnjenek a foltok a gyepről!

6. Milyen a talaj pH értéke?

Figyeljünk oda rá, hogy milyen a kertünkben a talaj pH értéke! Érdemes beszerezni pH-mérő eszközt, amelyet például kertészeti áruházakban is megvásárolhatunk. Ha az eredmény 5,5 pH érték alatti, az kedvez a moha megtelepedésének. A túl alacsony pH értéket megfelelő kezelőanyagokkal korrigálhatjuk. 

7. Beárnyékolt pázsit

Az árnyékos helyek nem kedveznek a fű növekedésének. A fénytől védett terület ráadásul hamar mohásodik. Ügyeljünk arra, hogy az árnyékban lévő pázsitnak kevesebb öntözés is elég!

8. Mekkorára vágjuk?

A fű ellenállóbb lesz, ha rendszeresen nyírjuk. Azonban, ha túl rövidre vágjuk, azzal a mohaképződést támogatjuk. 

9. Tartsuk karban a kertet!

A moha eltávolítása után sem inthetünk búcsút a teendőknek. Ahhoz, hogy tartósan elkerüljük a kialakulását, érdemes rendszeresen gondoskodni a gyepről. Igyekezzünk minden évben fenntartani a fű számára kedvező állapotot! 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek