tóth gabi
Minden mosogatás után alaposan kimosod, kiöblíted, és száraz helyen tartod? Ettől még valósággal hemzsegnek rajta a kórokozók...
Kevesen gondolnák, hogy a mosogatószivacs az egyik legfertőzőbb tárgy a háztartásban, túltesz még a vécékagylón is. Pedig rengeteget érintkezik vízzel, mosogatószerrel, így logikus lenne azt gondolni, hogy tiszta – kutatások szerint azonban ez nem így van, valóságos baktériumtenyészet van még a leggondosabban tisztán tartott szivacson is.
Jól érzik benne magukat a bacik
A Duke Egyetem tanulmánya szerint egy átlagos mosogatószivacsban több baktériumfaj található meg, mint egy laboratóriumi Petri-csészében. Az is kiderült, hogy azért szaporodnak benne könnyen, mert az állaga, textúrája tökéletes környezetet biztosít – vagyis ez teljesen független attól, hogy mennyire tiszta valakinek a konyhája. A kutatók kb. 80 különböző E.coli törzset azonosítottak a konyhai szivacson, és kísérletek során kiderült, hogy ha nagy lyukak vannak egy szivacson, akkor a fajok szabadon keverednek egymással, ha kicsik, akkor a meglévő fajok szaporodnak gyorsan - tehát nemcsak sok, de sokféle baktérium éldegél az ártalmatlannak tűnő konyhai szivacsban.
Újra kellene gondolni a mosogatószivacsot?
Egy szivacsdarabon is végeztek tesztet a kutatók, és kiderült, hogy a laboratóriumi berendezéshez képest sokkal nagyobb a sokféleség a baktériumok terén a szivacson, és ez alátámasztotta azokat a feltételezéseket, mely szerint a szivacsok struktúrája igencsak kedvező a mikrobák szaporodásának. Az eredmények fényében lehet, hogy érdemes lenne a szivacsok struktúráját átgondolniuk a gyártóknak, derült ki a tanulmányból.
Hiába minden trükk, cserélni kell
Sokan a szivacsot forró vízzel öblítik, ecetben áztatják, mikróba teszik, hogy így szabaduljanak meg a kórokozóktól, ám ezek a módszerek mit sem érnek: általános ajánlások szerint még a jó állapotban lévő mosogatószivacsot is érdemes lecserélni egy, legföljebb két hét használat után. Két csere között pedig mosogatás után mindig alaposan facsarjuk ki, és tegyük olyan felületre, ahol minél hamarabb kiszárad. Szakértők szerint érdemes két szivacsot is használni, egyet a nagyon erősen szennyezett edényekhez, egyet pedig a poharakhoz és evőeszközökhöz, és erősen ajánlják, hogy ne ugyanazzal a szivaccsal takarítsuk a konyhapultot és étkezőasztalt, mint amivel később az étkezésre szánt eszközöket mosogatjuk.