Magyar Péter számára egy nő "zsákmányállat"

POLITIK
OTTHONKA

Szerző SK

Létrehozva: 2024.03.31.

Állattartás a négy fal között? Itt vannak a legfontosabb tudnivalók

Egy társasházban mindig kihívást jelent az együttélés. Legtöbbször a szomszédok keserítik meg egymás életét, de az állatok is gyakran okoznak feszültséget a lakók között.

Dr. Sáfrány Írisz Zsófia ügyvéd a Fanny magazinnak mesélt arról, milyen szabályok szerint tarthatunk háziállatot a társasházi lakásban.

1. Nincs semmi akadálya

Korábban bevett szokás volt, hogy a társasházak a házirendben megtiltották az állattartást, vagy csak a lakók hozzájárulásával lehetett kedvtelésből háziállatot tartani. Az Alkotmánybíróság azonban kimondta, hogy a társasházak nem tilthatják el a lakókat az állattartástól. Ugyanakkor más szabályokat meghatározhatnak az állattartásra vonatkozóan.

 


2. Mérethez igazítva

Bár tarthatunk állatot társasházban, fontos, hogy biztosítsuk a lakásban az előírt alapterületet a kedvencünk számára. Ne felejtsük el, hogy például kistestű ebet 10 m2-nél, közepes testű ebet 15 m2-nél, nagy testű ebet pedig 20 m2-nél kisebb területen nem tarthatunk. Tehát ha például egy garzonlakásban élnénk egy nagytestű kutyával, a szabályra hivatkozva megtilthatják az eb tartását.

kiskutya, kutya
Fotó: Pixabay


3. A mennyiség korlátozva

Ha több háziállatot szeretnénk tartani, először olvassuk el a házirendet, a társasház ugyanis korlátozhatja a lakásban tartható állatok számát. Ennek hiányában a rendelet a mérvadó: ha tartósan több ebet szeretnénk a lakásban tartani, akkor egyedenként legalább 6 m2 akadálytalanul használható területet kell biztosítanunk számukra.

 


4. Közös udvarra vinni tilos!

A lakásokkal ellentétben a házirend előírhatja, hogy a közös tulajdonú és használatú területeken semmilyen állatot nem tarthatunk, tehát ilyen helyiségekbe, területre állatot kiengedni, etetni, sétáltatni vagy odaszoktatni nem szabad. Ez magában foglalja azt is, hogy a társasház saját udvarán sem szabad kutyát sétáltatni.

 


5. Pórázzal vagy anélkül?
Lakott területen, közterületen a kutyát csak pórázon lehet sétáltatni. A társasházi terület azonban magántulajdon, így a házirend szabályozza, hogyan kell a közös területeken az állatokat sétáltatni vagy átvinni, például a lépcsőházban vagy a közös udvaron. Ha a házirend előírja, hogy a lépcsőházban csak pórázon lehet vezetni a kutyát, akkor azt már a lakáson belül rá kell adni, és nem elég csak a kapun kilépve.

Scared,Kitten,Hiding,At,Home.
Fotó: Khamidulin Sergey


6. Piszkos kérdés

Gyakori vitát okoz az udvaron hagyott kutyapiszok, ezért szinte minden társasház alapvető szabálya, hogy a közös tulajdonú területeken, például a lépcsőházban vagy a liftben is a gazdi kötelessége feltakarítani az állat ürülékét. Madarak esetében is előírhatják, úgy tartsuk azokat, hogy ne szennyezzék más lakások erkélyét, ablakpárkányát és a közös használatú ingatlanrészeket.

 


7. Kárt tett a kertben

Sokszor bosszúságot okoznak a szabadon kijáró macskák is, akik előszeretettel használják alomként a szomszéd kertjét. Akár a szabadban, akár a lakásban tartjuk az állatot, a tartási helyüket úgy kell kialakítanunk, hogy ne tudjanak kiszökni, és ne okozzanak másoknak sérülést vagy balesetet. Ha az állatok kárt okoznak vagy megtámadnak valakit, azért az állattartó a felelős.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek