tóth gabi
Sokak számára bosszantó lehet, amikor a padlást rágcsálók – például nyestek, egerek vagy patkányok – lepik el. Szerencsére az eltávolításukra létezik kíméletes megoldás. Tóth Miklós, a Vadalarm szakértője elárulja, mit érdemes tudnunk az ultrahangos rágcsálóriasztókról.
1. Nem hallható védelem
Az ultrahangos rágcsálóriasztók az állatok számára zavaró hangokat sugároznak ki, amelyeket azonban az emberi fül nem hall. Ezáltal távol tartják a különféle rágcsálókat, amik nem kívánatos vendégként érkeznek a padlásra.
2. Mit szól majd a kutya?
Általában az emberek mellett felnevelt kedvencek nagy része hozzászokik a különféle zajokhoz. A természetes környezetükből érkező rágcsálók azonban könnyen megijedhetnek az eszköz hangjától.
3. Helyezzük át néha
Azért, hogy a rágcsálók ne váljanak immunissá a riasztó hangjára, az eszköz nem szól folyamatosan, hanem időnként ki-, majd bekapcsol. A még erősebb védelem érdekében érdemes időközönként áthelyezni a készüléket a helyiség egyik sarkából a másikba.
4. Mennyit vegyünk?
A védeni kívánt helyiség méretéhez képest érdemes átgondolni, hogy hány riasztóra van szükség. A készülék hatótávolsága 30-50 méter is lehet, ezért egy ilyen méretű padláshoz akár egy eszköz vásárlása is elegendő.
5. Szakítsuk meg az útvonalat!
A rágcsálók éjszaka gyakran elindulnak élelmet keresni. Érdemes a riasztót az állat útvonalához tenni, hogy visszatérve szembe találja magát a zavaró hanggal és odébbálljon.
6. Melyiket válasszuk?
Kaphatunk vezetékes és akkumulátoros riasztót is. Utóbbit válasszuk, ha a tetőtérben nincs konnektor! Ez a változat akár 10-14 napig is működik egy töltéssel.
7. Okos megoldás a padláson
Bizonyos riasztók rendelkeznek olyan alkalmazással, amivel az okostelefonunkon keresztül is láthatjuk, mennyire van feltöltve az eszköz. Ráadásul vásárolhatunk hozzá kiegészítő funkciókat, mint a madár-, illetve vadriasztás.
8. Nézzünk rá az akkumulátorra!
Ha okos változatot vásárolunk, fontos tudnunk, hogy minél több funkciót igénybe veszünk, annál gyorsabban merül az akkumulátor, ezért ellenőrizzük rendszeresen!
9. Mennyibe kerül?
Funkciótól függően az ár a néhány tízezres tételtől kezdve akár 45 ezer Ft-ig is terjedhet. Ez attól is függ, hogy okos verziót választottunk-e vagy hagyományosat.
10. Kell hozzá szakember?
Nem szükséges szakembert hívnunk a riasztó használatához, a készülékek ugyanis egyszerűen elhelyezhetők. A legtöbbet csak be kell dugni a konnektorba és máris működik.