Marics Peti
Aki fával fűt, annál rengeteg fahamu keletkezik napi szinten. Ahelyett, hogy kidobnád, érdemes összegyűjteni, hiszen nemcsak tavasszal, a kertben, de télen is nagy hasznát veheted!
A fahamu kiváló tápanyag a növények számára, takarításhoz is használható, de még a rágcsálókat is távol tarthatod vele. Érdemes tehát folyamatosan gyűjteni, és nemcsak azért, hogy tavasszal feljavítsd vele a talajt: télen is kapóra jön, ha van kéznél bőven fahamu.
Segít a fahamu, ha csúszik a járda
Ha lefagyott az olvadó hó, vagy ónos eső esett, és egy merő jégpáncél a járda a ház előtt, vagy a kertben, akkor szórj rá egy vékony réteg fahamut. Így gyorsan elmúlik a csúszásveszély. Arra számíts, hogy gyorsan fogy; emiatt is érdemes az ilyen vészhelyzetekre folyamatosan gyűjteni egy fedeles edénybe a hamut, így bármikor hozzá tudsz nyúlni.
Miért működik?
Hiba lenne azt hinni, hogy a fahamu azért hatásos a jeges járdára, mert a durva szemcséken nem csúszik meg a cipő. A hamu felolvasztja a jeget, így pár másodperc múlva már csak nedves lesz a járda, és nem is fagy vissza. A fahamu ugyanis nem szimpla hulladék, hanem tele van hasznos ásványi anyagokkal, például káliummal. Amint kiszórod a jégre, fellazítja annak a kristályos szerkezetét, meggyengíti a molekulák közötti kötéseket – így a jég olvadni kezd.
Jobb, mint a só
Bár a leghatásosabb a jég felolvasztására a konyhasó, már nem szabad használni, és nem véletlen a tiltás: hiába a járdára szórod, az olvadó hó és jég bemossa a növényeidhez, és a talajba jutva hatalmas károkat okozhat bennük. A fahamu ezzel szemben inkább táplálja a növényeket, így ha jéggel kell megküzdened, bátran szórd ki!