tóth gabi
Gyakran előfordul, hogy miután hazavittük az ünnepek közkedvelt dísznövényét, az lehullatja bimbóit. Sipos Gazda növényorvos megosztja velünk tippjeit.
1. A bimbók már előbújtak
Vásárláskor alaposan vegyük szemügyre a kaktuszt. Olyan példányt válasszunk, amelyen sok bimbó van. Ha sárguló, lankadó leveleket látunk, inkább ne vegyük meg, mert ezek a jelek arra utalhatnak, hogy a növény beteg. Az üzletből selyempapírba csomagolva vigyük haza, mert a hidegben könnyen megfázhat.
2. Nem bírja a meleget
Ha azt vesszük észre, hogy a növény lehullatja a bimbóit, ennek legtöbbször a túl magas hőmérséklet az oka. A karácsonyi kaktusz leginkább világos, de hűvös környezetben, 13-–20 °C között érzi jól magát. Ne tegyük fűtőtest közelébe, és védjük meg a huzattól, mivel ezek is okozhatnak virágvesztést.
3. Csak eddig fűtsünk!
Ha a virágok már kinyíltak, elhelyezhetjük egy melegebb szobában is, de figyeljünk rá, hogy a hőmérséklet ilyenkor se haladja meg a 22 °C-ot. A melegben gyorsabban ledobja virágait, és jelentősen megrövidítheti a virágzási időszakot.
4. Maradjon egy helyen
A már virágzó növények különösen érzékenyek a helyváltoztatásra, ezért ne pakoljuk át őket más helyre. Ha elmozdítjuk, a kaktusz más irányból kapja a fényt, ez pedig hőingadozást okozhat, ami miatt eldobhatja a virágait. Jelöljük meg a cserepet, hogy melyik irányból kapja a legtöbb fényt, és mindig ebben a pozícióban tartsuk.
5. Ez az arany középút
A nem megfelelő öntözés is végzetes lehet. A földet mindig tartsuk nedvesen, de csak mértékkel locsoljuk, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat. Figyeljünk a levelekre is: ha összezsugorodnak és fonnyadnak, kevés vizet kap a növény. Ha viszont elkezdenek sárgulni és puhává válni, akkor túlöntöztük.
6. Spricceljünk rá vizet!
Szereti a páradús környezetet, ezért érdemes megfelelő körülményeket biztosítani neki, amit bőséges virágzással hálál meg. Ha a lakásban száraz a levegő, tegyünk a közelébe egy vízzel teli edényt, vagy rakjuk a cserepet egy kavicságyra, amit időnként permetezzünk meg vízzel.
7. Pótoljuk a vitamint!
Ahhoz, hogy a karácsonyi kaktuszunk bőségesen virágozzon, a bimbók megjelenésétől adjunk neki 10-14 naponta foszfor- és egyéb mikroelemeket dúsító tápoldatot. Figyeljünk az adagolásra, mindig a használati utasítás szerint adjuk tápoldatot a vízhez.
8. Jöhet a tisztító zuhany!
Szerencsére ritkán támadják meg kártevők. Ha esetleg takácsatkákat vagy pajzstetveket találunk rajtuk, töröljük le őket mosogatószeres vízzel, vagy permetezzük le káliszappannal vagy rózsaolajjal. Néhány nap múlva érdemes ismét ellenőrizni a növényt, és ha szükséges, ismételjük meg a folyamatot.
9. Téli álmot alszanak
A karácsony körüli virágzás után a kaktusz életében is nyugalmi időszak következik. Két-három hónapig kevesebb vizet adjunk neki, csak hetente-kéthetente egyszer öntözzük. Ekkor tanácsos hűvös, körülbelül 15 °C-os, világos szobában elhelyezni.