kulcsár edina
Nem kell azonnal szerelőt hívni, érdemes megoldani egyedül a problémát. Ne ess kétségbe, néhány trükk segíthet!
Nem folyik le rendesen a víz a mosogatóban? Nem kell azonnal vízvezeték szerelőt hívni, és nem kell feltétlenül a boltba sem rohanni erős vegyszerekért. Ha nincs kifejezetten nagy baj, akkor érdemes olcsó házi szerekkel megoldani a problémát . Minél előbb kezdesz bele a tisztításba, annál kisebb gondot fog okozni a dugulás.
A mosogatónál lévő lefolyót érdemes eleve rendszeresen tisztítani, hiszen a lerakódott vízkőtől gyorsan beszűkülhet a lefolyó. Viszont a vízen kívül még nagyon sok minden más is belekerül: tojáshéj, olaj, kávézacc, ezek mind nem odavalók, eltömíthetik. A kávézacc beletapad az olajba, lerakódik a cső oldalára, és idővel megszilárdul. Ez az egyik legnehezebben eltávolítható akadály. A használt sütőolajat gyűjtsd mindig külön műanyag tartályban, és add le valamelyik benzinkútnál. A húscafatok, magas keményítő tartalmú ételmaradékok (tészta, krumpli, rizs), vagy rostban gazdag növényi részek (zeller, kukorica, stb.) se landoljanak a lefolyóban. Hogy ezt megakadályozd, a legfontosabb, hogy használj szűrőt.
Mielőtt nekilátnál, egy vizes ronggyal takard le a szellőző nyílást. A dupla medencés mosogató másik felét is fedd le vagy dugaszold be. Önts a tartályba elegendő meleg vizet, majd a kézi lefolyó pumpával 8-10-szer, erőteljesen próbáld elmozdítani a dugulást.
Szórj 1 csésze szódabikarbónát és fél csésze konyhasót a száraz lefolyóba. Hagyd dolgozni néhány órán keresztül vagy egy éjszakán át, majd öntsd nyakon 2 csésze forrásban lévő vízzel. Ezt is érdemes ismételni. (Közben újra próbálkozhatsz a pumpás módszerrel).
Merd ki a távozni képtelen vizet a mosogató medencéből. Szórj fél csészényi szódabikarbónát a lefolyóba, majd önts rá fél csésze ecetet. A nyílást dugaszold le. A nagy pezsgéssel járó kémiai reakciót 15 perc múlva egy liternyi forró vízzel öblítsd le. Ismételd meg párszor a műveletsort.
Egy fém ruhaakasztót hajlíts egyenesre. A görbén maradt akasztós részét dugd a lefolyóba, és próbáld meg kihalászni vagy továbblökni a beszorult dolgokat.
Ha mindez nem segít, a szifon kitakarítása következik. Helyezz egy vödröt alá, hogy felfogja a lezúduló vizet. Csavard ki a szifont, és gumikesztyűt húzva a kezedre, alaposan tisztítsd ki. A visszacsavarásnál ügyelj rá, hogy a tömítőgyűrű a helyére kerüljön.
A barkácsáruházakban beszerezheted az ügyes drótspirált. Ezzel még mélyebbre tudsz hatolni a lefolyócsőben. Fel-le mozgatva a már kissé feloldott vízkőből is le tudsz vele sodorni egy keveset. Ezután légy kicsit körültekintőbb, mi kerül a lefolyóba. Megelőzésként havonta ismételd a második pontban leírtakat.