kulcsár edina
Igazi adu ász a kertben, de fontos tudni, hogy bármelyik növényre nem szabad szórni. Sokszor ugyanis nagyobb kárt okozhat, mint amennyit segít...
Egyre többen gyűjtik a kávézaccot, hiszen valóságos kincs a kertben: használhatod tápanyag-utánpótlásra az év bármely szakaszában, egyszerűen csak a növények tövére kell szórni. Készíthetsz belőle tápoldatot, sőt, távol tartja a csigákat, a macskákat is az ágyásoktól, ha köréjük szórod. Azonban érdemes csínján bánni vele, mert nem minden növénynek tesz jót, sőt: van, amit visszavet fejlődésben, ha rendszeresen kávézaccot kap, és hosszú távon akár ki is pusztulhat tőle.
Savanyítja a talajt
A kávézacc amellett, hogy tápanyag a növényeknek, sajnos enyhén savasít is, így nem mindegy, hogy milyen talajon használod: ajánlott magas pH-értékű, meszes talajon kiszórni a kertben, mert ott kimondottan jót tesz. Hogy milyen a kertedben lévő talaj pH-értéke, azt könnyen kiderítheted: kertészetekben, barkács- és gazdaboltokban kapható olyan teszt, amivel meg tudod vizsgálni.
Ezeknek a növényeknek bátran adhatod
A savasító hatás miatt érdemes a kávézaccot olyan növények alá szórni, melyek szeretik a savanyú talajt. Ezek például az áfonya, a fenyőfélék, a rododendron, a rózsafélék és a petúnia. Vannak olyan zöldségek, amik ugyan nem a savanyú talajt kedvelik, de a kávézacc kezeléstől kimondottan szépen fejlődnek: a hagyma, krumpli, répa, uborka, cukkini, cékla, zeller alá bátran szórhatsz belőle.
Van, aminek tilos adni
Egyes dísznövények és zöldségek azonban kis mennyiségben sem viselik el, ha kávézaccal savanyítod alattuk a talajt, ezért ezekre semmi szín alatt ne szórj, mert lelassul a növekedésük, kevesebb, satnyább lesz a termés, és szélsőséges esetben akár el is pusztulhatnak. Virágok közül az orchideáknak, a levendulának és a muskátlinak kimondottan árthatsz a kávézaccal, a zöldségek közül pedig a paradicsom, a káposzta, a karfiol, a brokkoli rosszul reagál a kávézaccra.
A legtutibb az, ha komposztálod
Mivel a kávézaccal még az olyan növényeknél is eltolhatod rossz irányba a tápanyag-egyensúlyt, amik egyébként szépen fejlődnek tőle, a legbiztosabb, ha egyenesen a komposztálóba dobod a zaccot. Így a tápanyagegyensúly is megmarad, és a savasító hatását is elveszíti a kávézacc. Arra érdemes azonban figyelned, hogy ne legyen túl sok. A kávézacc zöld anyagnak minősül a komposztálás során, ezt a komposztba kerülő hulladékok arányánál figyelembe kell venned, hogy tápanyagban gazdag, jó minőségű komposzt legyen a végeredmény.