kulcsár edina
Sokan megkönnyebbülnek, ha nem látnak ház nélküli csigát a kertben; de azt kevesen tudják, hogy a házas csiga is alaposan letudja rágni a zöldségeket, ha nagyon elszaporodik.
A meztelen csigák ellen mindenki küzd, de a házas csigákra is érdemes figyelni; mert, bár sokkal kevesebben vannak, és kisebb kárt okoznak, ha kedvező számukra az időjárás, akkor gyorsan elszaporodnak. Van közöttük olyan, ami csak a korhadt növényi részeket eszi, de jócskán akad, ami a zsenge salátát, palántákat is szereti legelni. A csigák alapvetően hasznosak a kertben, így ha csak egy-két példányt látsz, akkor nincs velük teendőd; ám ha csapatostul jelennek meg a kertedben, akkor érdemes kitessékelni őket. Egy olvasónk olyan fotókat küldött a csigainvázióról, melyen kizárólag házas csigák látszanak, méghozzá igencsak nagy számban. Bár kevesebbet pusztítanak, mint a meztelen csigák, ha ennyire elszaporodtak, érdemes cselekedni ellenük.
A legtöbb házas csiga védett
Az éticsiga, a kerti csiga egyaránt védett, ezért az a legbiztosabb, hogy ha házas csigák pusztítják a növényeket a kertedben, akkor csak kilakoltatod őket. Bántani nem szabad őket, és nem csupán az eszmei értékük miatt, hanem azért sem, mert ha nincsenek túlságosan sokan, akkor kimondottan hasznos állatok a kertben. Ezért ha túlszaporodtak a csigák, akkor csak szedegesd őket össze, és tedd ki a legközelebbi mezőn, erdőben őket.
A legjobb, ha rá se mennek a növényekre
A csigák ellen érdemes védeni az ágyásaidat, erre pedig többféle környezetbarát módszer van. Házas csigák ellen ne használj sörcsapdát, hiszen belefulladhatnak, inkább gondoskodj arról, hogy ne férjenek hozzá a növényekhez. Szórj ki apróra tört tojáshéjat, a csigák nem fognak átmászni az éles szélek miatt, a tojáshéj pedig a talajt is javítja. Tehetsz vékony lemezből csigák elleni kerítést is az ágyások köré, melyeknek visszahajtod a széleit; ezen nem tudnak átmászni. Fahamuval, kávézaccal is körbeszórhatod az ágyásokat, ezekre sem szívesen mennek.