tóth gabi
Sokan úgy hiszik, hogy csak nyáron kell védekezni a kullancsok ellen, pedig ezek a vérszívók ilyenkor is aktívak. Érdemes máris gondoskodni a házi kedvencek védelméről, hiszen ezzel súlyos betegségektől óvhatjuk meg őket.
Bár még csak most kezdődött a tavasz, és az idő is hűvös, ez nem jelenti azt, hogy akár kiránduláskor, akár a kertben ne találkozhatnánk kullancsokkal. Az enyhe tél idén is ezeknek a káros rovaroknak kedvezett, hiszen tartós fagy hiányában sokkal több példány tudott áttelelni. Ezért a sajátunk mellett házi kedvenceink védelméről is érdemes gondoskodni.
Akár halálos betegséget is terjeszthetnek
Köztudott, hogy az emberre milyen veszélyes, potenciálisan halálos betegségeket terjesztenek a kullancsok, de kedvenceink sincsenek biztonságban. A kutyák esetében a legveszélyesebb a babézia, mely kezelés nélkül az állat elhullását is okozhatja. Emellett azonban a Lyme-kórt is elkaphatja a kutya, ha megcsípi egy fertőzött kullancs. Utóbbi a macskákra is veszélyes. Emellett a cicák a kullancscsípés által elkaphatják a babéziához hasonló betegséget, a macskák fertőző anémiáját.
A legbiztosabb a megelőzés
Ma már rengetegféle készítményt lehet kapni az állatpatikákban, melyekkel megvédhetjük kedvenceinket. A kijárós macskák számára leginkább a bolha- és kullancsriasztó cseppek a legpraktikusabbak, mert, bár lehet kapni nyakörvet is, utóbbival felakadhat a macska egy bokorban, faágon, vagy el is hagyhatja. Kutyák esetében nyakörvet, cseppet és tablettát is választhatunk; sok mindentől függ, melyik a legideálisabb a kedvencünk számára, például a hosszú szőrű kutyáknál nem minden nyakörv megfelelő. Legyen szó akár kutyáról, akár macskáról, érdemes az állatorvossal egyeztetni, hogy megtaláljuk a leghatásosabb készítményt.
Ha már megtörtént a baj
Abban az esetben, ha kullancsot találtál a kutyában, macskában, fontos, hogy mielőbb eltávolítsd, hiszen ezzel is csökkented a fertőzésveszélyt. Fontos, hogy nem szabad sem olajjal, sem ecetes vattával fullasztani a kullancsot, mert ettől öklendezni kezd, és ezzel a fertőzéseket a kedvenced vérkeringésébe juttatja. A legjobb módszer, ha beszerzel egy kullancscsipeszt vagy -kanalat, és ezzel távolítod el a vérszívót. A művelethez készíts elő egy zacskót, amibe majd a kullancs kerül. Simítsd le a szőrt, helyezd a bőrre a csipeszt, és egy határozott mozdulattal húzd ki a kullancsot úgy, hogy közben véletlenül se nyomd össze a testét. A csípés helyét fertőtlenítsd le. Fontos tudni, hogy a macskák bőre sokkal vékonyabb a kutyákénál. Érdemes pár napig figyelni a kedvencedet, és ha bágyadt, étvágytalan, levert lesz, mihamarabb vidd állatorvoshoz!