kulcsár edina
Húsvét előtt esedékes az év első alaposabb takarítása. Nem mindegy azonban, milyen takarítószereket használunk a tavaszi nagytakarításhoz. Az alábbiakat például érdemes kerülni.
Egyes vizsgálatok határozott összefüggést találtak a háztartási takarítószer-használat és a gyengébb légzésfunkció között. Más kutatások szerint az elhízást is fel lehet venni a vegyszerek elleni érvek listájára, amin már régóta szerepel a különböző ammóniumvegyületek miatt kialakuló asztma és más krónikus tüdőbetegségek, a termékenységcsökkenés, születési rendellenességek kialakulásának esélye, a bőrirritáció, a fejfájás és a légszomj is. Ezért sem mindegy, milyen szerekkel végezzük a tavaszi nagytakarítást! Ezeket az összetevőket például érdemes kerülni.
Az Amerikai Környezetvédelmi Szervezet (EWG) arra hívja fel a figyelmet, hogy mielőtt megveszünk egy tisztítószert, alaposan tanulmányozzuk a címkéjét. Ahhoz, hogy ne kerüljön olyan a kosárba, ami veszélyt jelent ránk vagy a családtagjainkra nézve, ezeket a vegyületeket tartalmazó tisztítószereket érdemes kerülni:
Ezek jó része megtalálható a különböző légfrissítőkben, rovarirtókban, WC fertőtlenítőkben, a klór tartalmú fertőtlenítőkben és az illatosított termékekben.
A háziasszonyok takarítószerei között a mai napig megbecsült helye van a sónak, ecetnek, citromlének, bóraxnak és a szódabikarbónának is. A lakás húsvétra való felkészítéséhez a következő kombinációban érdemes ezeket használni: az ablakmosáshoz először semmilyen tisztítószert ne vessünk be, csak tiszta, langyos vizet. Ezután jöhet egy kis szappanos-vizes mosás, majd forró ecetes víz és újságpapír kombinációja. A szőnyegen lévő foltokat ki lehet szedni szegfűszegből, fahéjból és szódabikarbónából (azonos arányban) álló egyveleggel, amit később csak fel kell porszívózni. A penész ellen jó lehet a szódabikarbóna, felmosáshoz a mosószóda, a vízkő eltávolításához pedig az ecet.
Sokan a hatékonyság növelése érdekében közvetlenül egymás után vagy - ami még rosszabb - összekeverve használnak különböző típusú tisztítószereket, amiből könnyen nagy baj lehet. Az ecet és a hidrogénperoxid keveréke például perecetsavat hoz létre, ami irritálja a bőrt, nagy koncentrációban a szemet, a torkot és a tüdőt is megmarja. A fehérítő és az alkohol kombinációja kloroformot és sósavat hoz létre. Ezek az anyagok károsítják az idegrendszert, a tüdőt, a veséket, a májat és a szemet. A kloroform ezen kívül eszméletvesztést és halált is okozhat. Az ecet és a fehérítő elegye tüdőkárosodást és vegyi égési sérülést okoz, ami sokkal rosszabb, mint a tűztől keletkező égési sérülés. Az ammónia és a fehérítő az egyik legveszélyesebb kombináció. Ha keverednek, olyan gázok keletkeznek, amik károsítják a légutakat. Az üvegtisztító szerek, a wc-tisztítók és a mosogatószer, ha összekeveredik, klórgáz keletkezik, ami még minimális mennyiségben is súlyos szem- és légúti károsodást okoz. Ugyanez igaz a vízkőoldó és a domestos keverékére is, ezért tilos a kettőt együtt használni.