tóth gabi
A muskátli az egyik legtökéletesebb dísznövény, hiszen májustól akár október végéig ontja virágait. Meghálálja a gondozást, a rendszeres locsolást, de ha néhány napig felé sem nézünk, akkor sem sértődik meg – meglehetősen jól tűri a szárazságot, akár a rekkenő hőséget is.
Nagyanyáink kedvence az egyszerű piros változat volt, de a muskátli ma is ugyanolyan népszerű, minden teraszon és kiskertben! Új fajtákkal hódít, rózsaszín, bordó akár lila színekben is megvehetjük, de csodálatos duplaszirmokkal is pompázik! Érdemes déli fekvésű ablakba vagy erkélyre ültetni, de foltszerűen elhelyezve a kertünket is szépen díszíthetünk vele.
Most már elővehetjük a tavalyit
Az átteleltetett muskátli töveket vagy a palántákat humuszban gazdag, de agyagot is tartalmazó morzsás szerkezetű földbe ültessük – a legtöbben talán ezt már meg is tették. De nincs még késő, akár nyár közepén is telepíthető muskátli. Egy méteren belül maximum 5 tövet ültessünk! Ügyeljünk arra, hogy a cserép vagy a balkonláda alján lyukas legyen, csak így tud távozni a fölösleges víz. Legnagyobb hiba, amit muskátli ügyben elkövethetünk, hogy a tövek pangó vízben állnak. A túllocsolt muskátli sérülékenyebb, gyengébb és hamarabb megbetegszik. Érdemes heti egy alkalommal tápozni, így ugyanis egész nyáron keresztül bőségesen hoz virágot.
Tipp:
Nem érdemes drága palántákat vásárolni, hiszen a kisméretű, de olcsóbb (150-250 Ft/tő) tövek is összeszedik magukat, néhány hét alatt bebokrosodnak.
Így óvjuk meg a betegségektől 1. Tünet: Néhány mm-es duzzanatok a futómuskátli levél fonákján. Baj neve: levélparásodás Megoldás: A pangó vizet vezessük el. Öntözzünk kevesebb vízzel! 2. Tünet: Vizenyős foltok a levél fonákján, lassú fejlődés, gyér virágzat. Baj: Baktériumos levélfoltosság Megoldás: Permetezzünk valamilyen baktériumölő szerrel. Soha ne a növényt, csak a talajt fújjuk le. Ezzel párhuzamosan irtsuk a levéltetveket! 3. Tünet: Levélszáradás barna foltokkal Baj: Muskátli-rozsda Megoldás: Csapadékos években vagy túlöntözéskor gyakori betegség. Permetezzünk gombaölő-szerrel! 4. Tünet: Átlyuggatott bimbók, megrágott levelek Baj: gyapottok bagolylepke fertőzés Megoldás: az ilyen töveket legjobb eltávolítani, mert továbbterjesztik a bajt. Ha valaki mégis mentené a muskátliját, lombkártevők elleni rovarölő szerrel permetezze le az egész növényt.
Ismerjük meg a különböző fajtákat
Futómuskátli:
Szára könnyen elpattan, szeles teraszokra nem ajánlott. Szélvédett helyeken viszont egészen a fagyokig nyílik.
Angol muskátli:
Érdekesen fogazott levelei és kedvesen rózsaszín akár mély lila virágai miatt szeretjük. Napra nem való, a félárnyékot szereti.
Hagyományos álló muskátli:
Teltvirágú változata rothadásra hajlamos, inkább többször, de kevés vízzel öntözzük.
Citrom illatú muskátli:
Virágainak nincs díszítő értéke, mégis sokan választják ezt a típust, mert távol tartja a szúnyogokat.