tóth gabi
Sok embernek sajnos nem lehet saját kertje. De egy ház erkélyén vagy egy sorház teraszán is lehet mini édenkertet kialakítani, ahová szívesen kiülünk pihenni egy-egy fárasztó nap után.
Első lépés a tervezés
Ha otthonunkhoz tartozik egy zsebkendőnyi kert, terasz vagy erkély, de kicsi a hely, alakítsunk ki egy szép virágos dézsakertet! Van néhány alapszabály, amire oda kell figyelnünk. Fontos, hogy a dézsák, kaspók mellett elég hely maradjon a közlekedésre, ki tudjunk ülni, élvezni a munkánk gyümölcsét. A magasabb növények kerüljenek a fal mellé, a kisebbek, pedig elé. A fényigényes növényeknek biztosítsuk a megfelelő környezetet. Egy árnyékos sarokba, ne tegyünk egy fényigényes növényt, csak azért mert szép. Ha túl sötét a terasz vagy erkély, csak olyan növényt vásároljunk, amely félárnyékos helyen is jól érzi magát. Ha kicsi a hely, ne ültessünk nagyra növő fajtákat. Egy nagyobb dézsába összeültethetünk többféle növényt is. Figyeljünk arra, hogy az összeültetett virágok igényei egyformák legyenek. Egy vízigényes növény, egy szárasság tűrővel nem biztos, hogy jó párosítás lesz. A terasz hangulatát alakítsuk a választott virágok stílusához.
A romantikus
Ide illik a farács, erre felfuttathatunk rózsát vagy illatos lilaakácot. Ültessünk minél több színes virágot, mini rózsát, hortenziát, muskátlit. Használjuk sok rózsaszín és fehér színt és bútort.
A mediterrán stílusú
Ültessünk leandert, hibiszkuszt, magnóliát, válasszunk csak kék és sárga virágokat. Itt nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő méretű virágtartóról, mert ezeknek a növényeknek kell a megfelelő tápanyagforrás. Ehhez jól illenek a kovácsoltvas kiegészítők nagyobb kődarabok, a színes falak. A fűszernövények is jól illenek ebbe a környezetbe.
Vidéki stílust
Nagyanyáink kertjeit is idézhetjük, néhány régies edénnyel, és ódon öntözőkannával. Ide igazi magyaros növényeket telepítsünk: muskátlit, árvácskát, büdöskét, körömvirágot.
A legfontosabb szabályok:
Ahhoz, hogy erkélyünk virágzó oázissá váljon, fontos, hogy jó minőségű virágföldet használjunk, elég nagy edényekbe és virágtartóba ültessük növényeinket, ne csak egy kis cserépbe tegyük ki, és nyáron hetente egyszer adjunk nekik tápoldatos vizet, így pótolva a tápanyagot virágainknak. Az öntözést csak reggel vagy késő este végezzük, az elszáradt vagy sérült részeket folyamatosan távolítsuk le, mert ezek esztétikailag sem nyújtanak túl szép látványt. Ha mindezt betartjuk, egész nyáron át varázslatos hangulatú erkélyen pihenhetünk.
Muskátli – Déli fekvésű teraszok éke. Az erős napsütést is bírja, de vízigényes.
Petúnia – a legnépszerűbb, félárnyékos helyen is szépen virít. Hosszasan virágzik.
Fukszia – felakasztva dekoratív igazán, északi tájolású erkélyek legizgalmasabb virága. Gondoskodást igényel.
Margaréta – külön cserépben érvényesül igazán. A jól benapozott helyeket kedveli. Közepes vízigényű.
Büdöske – a sárga ezer árnyalatában kapható. Hihetetlenül szívós növény, jól tűri a szárazságot.
Verbéna –a szennyezett városi levegőt is jól viseli. Májustól egészen a fagyokig virágzik. Napfényigényes. Teraszra a félfutó változata ideális.
Futó Pistike – ültessük akasztós cserépbe. Akár 50 cm átmérőjű gömböt is képezhet. Félárnyékos helyen nyár végéig megbízhatóan virágzik.
Lobélia – a kék szín kedvelőinek. Félárnyékos helyet és folyamatos öntözést kíván. Csüngő változatai szépen díszítenek.