tóth gabi
Tudjuk, hogy nehéz megválni valamitõl, amit még alig használtál, de a fürdõszobában sajnos néha selejtezni kell. Még olyasmit is érdemes néha lecserélni, amirõl azt hiszed, hogy idõtlen idõkig eláll. Megmutatjuk, mitõl lenne jó minél hamarabb megszabadulnod.
Havonta egyszer cseréld le. Mivel a luffa általában a nedves fürdőszobai környezetben tölti a napot akkor is, amikor épp nem használod, penész telepedhet meg a szálai között akkor is, ha nem látod. A baktériumok is elszaporodhatnak benne, ami, ha egy pici sérülés van a bőrödön, azonnal fertőzéshez vezethet. Ha pedig elszíneződést látsz rajta, akkor is dobd ki, ha még csak egy hete használod.
A fogkrém szavatossági ideje általában a felbontástól számított 12-18 hónapon belül jár le, de ha fura a színe, az íze vagy az állaga, inkább szabadulj meg tőle. Idővel a fluor elveszti hatásosságát, elválnak egymástól az összetevői, vagy rossz lesz az íze. Használat után mindig tekerd vissza a fogkrém kupakját, és olyan helyen tárold, amely se nem túl meleg, se nem túl hideg. És persze használd rendszeresen, hogy ne kelljen egy-két hónapnál tovább tárolni.
A kenőcsökre ugyanígy jellemző, hogy idővel elveszítik hatékonyságukat. Felbontás után három hónappal a kukában a helyük.
Azt hitted, a tampon nem romlik meg? Nos, vásárlás után egy vagy legfeljebb két évvel érdemes tőlük megszabadulni. A mosdókagyló alatti szekrényben ne tárold őket mert a nedves légkörben még akkor is elszaporodhatnak bennük a baktériumok és a penészgombák, ha bontatlanok.
Először is, ki a gyógyszerekkel a fürdőszobában – a meleg, párás levegő nem tesz jót neki. A receptköteles antibiotikumok maradékát viszont mindig dobd ki, mivel idővel csökken a hatásuk. Ráadásul nem kell nyakra-főre alkalmazni az antibiotikumot, épp azért receptkötelesek, hogy az orvos döntse el, mikor van rájuk szükség. Ha ugyanis túl sokszor szedsz be ilyesmit feleslegesen, akkor lehet, hogy épp akkor nem hatnak majd, ha valóban szükséged lesz rájuk.
A szappan, akár csak a bor, évekig eltartható – de nem akkor, ha akár csak egyszer is érintkezett vízzel. Ha fura az illata, az állaga, vagy a színe, akkor bőrirritációt, vagy akár fertőzést is okozhatnak a rajta elszaporodott baktériumok. Használj olyan szappantartót, amelyikben rendesen ki tud száradni a szappan két használat között, hogy ne váljon táptalajjá a mikroorganizmusok számára.
Amikor a sörték megviseltnek látszanak, ideje lecserélni a kefét – ez rendszeres használat mellett legfeljebb három hónap alatt bekövetkezik. Legyen mindig otthon néhány tartalék darab, hogy ha elkopik, azonnal lecserélhesd.
A borotvafejek minden használattal kopnak, a tompa pengék pedig megnövelik a sérülés és a baktériumfertőzések kockázatát. Néhány hetente érdemes lecserélni őket.
Azok a kozmetikumok, amelyeket nem használsz naponta, hajlamosak tovább a polcon maradni, mint kellene. A közvetlenül a pattanásokra kenhető pattanástalanító kozmetikumok szavatossági ideje 3-6 hónap, ez után a hatóanyaguk veszíteni kezd a hatékonyságából.
A fogfehérítő szerek körülbelül egy év alatt járnak le. Ezután már nem olyan hatékonyak, és azzal sem tudod megőrizni a hatékonyságukat, ha a hűtőben tartod őket.
Figyeld a flakonon a lejárati dátumot, de felbontás után egy évvel mindenképpen dobd ki. Ilyenkor ugyanis épp a fényvédő hatóanyagok károsodnak, így hiába kened be magad, leéghetsz.