kulcsár edina
Szinte minden kertben megtalálható, hiszen nemcsak gyönyörû virágaiért, de pompás illata miatt is szeretjük. Azonban fajtától függetlenül a rózsa sok gondozást igényel, amit már az ültetéskor el kell kezdeni. Összeszedtük, mire érdemes figyelned!
Gyönyörű a rózsa a kertben, de nagyon kényes növényke: egészen az ültetéstől nagy körültekintést igényel, ha azt akarjuk, hogy egész nyáron elkápráztasson bennünket a virágaival. Nem mindegy például, hova kerül: mivel szereti a napfényt, olyan helyre kell ültetni, ahol egész nap fürdőzhet benne. És ez még csak egy dolog a sok közül...
1. Jó talaj, táplálék és sok víz – minden, ami a fejlődéshez kell
A szabadgyökerű rózsát kora tavasszal vagy ősszel ültesd, a cserépben kaphatót pedig lehet nyáron is. A rózsa kényes a talajra, szereti a laza humuszt. Ezért az ültetőgödör aljára, ha szükséges, szórj marhatrágyát vagy komposztot, de gazdaboltokban lehet kapni rózsatrágyát is. Ültetés után óvatosan tömörítsd, taposd le a földet, és bő vízzel iszapold a gyökerekhez a talajt. Utána a tövet kupacold fel.
2. Így lesz erős és szép növényed: a rózsanevelés fortélyai
Első évben fokozottan ügyelj a locsolásra: ritkán, áztatóan öntözd, de mindezt úgy, hogy vigyázz, ne pangjon a tőnél a víz. A második évre megerősödnek annyira a gyökerei, hogy csak hosszan tartó szárazság esetén kell öntözni. A növényke szereti a laza, levegős talajt, ezért érdemes időnként fellazítani körülötte a földet; vigyázz, hogy közben ne sértsd meg a rózsádat. Az oltás, szemzés felől előjöhetnek vadhajtások, ezeket a törzshöz a lehető legközelebb metszd ki.
3. A sok-sok virág titka a rendszeres metszés
Minden fajtát máshogy kell tavasszal metszeni, ezért a növényed igényeinek megfelelően végezd el a munkát tavasszal. A tavaszi metszésen kívül év közben folyamatosan nyírd le az elnyílt virágokat, hogy újabbakat hozzon a növény. Akárhogy ezt se csinálhatod, a rózsa fajtájának megfelelően célszerű, hogy a növény szép maradjon. Ügyelj arra, hogy ne vidd túlzásba a metszést, mert ettől a idő előtti elöregedhet a rózsád.
4. Így vigyázz rá nyáron, hogy egészséges maradjon!
A rózsákat sajnos sokféle betegség és kártevő fenyegeti, ezért fokozottan figyelni kell a levelek állapotára, és a rajtuk megjelenő kártevőkre. Ha ilyen jelet látsz rajta, metszd le a fertőzött részt, és permetezd le a rózsát a megfelelő növényvédő szerrel.
5. A téli gondoskodást meg fogja hálálni nyáron!
Kora ősszel fejezd be a trágyázást, nagyjából egy hónappal az első fagy beállta előtt. Ugyanis ha ilyenkor még trágyát kap, túl sok virágot hoz, amiket a téli hideg megcsíp. Ha kemény télre számíthatsz, mert például hidegebb vidéken élsz, takard be a rózsa tövét földdel. A bucka legyen legalább harminc centi magas. Két héttel ezután vászonnal takarjd be az egész növényt, hogy megvédd a hidegtől.