kulcsár edina
Végtelenül elegáns, illatozik, télen virágzik, mi az? Kedvencünk, a ciklámen. Kis odafigyeléssel a fehértõl a rózsaszín árnyalatain át az égõ pirosig virít, novembertõl áprilisig!
Nem csupán szépséges virágai, de márványozott erezetű, sima vagy fodros levelei is díszítenek.
Színe lehet fehér vagy a rózsaszín, a vörös és a lila árnyalataiban pompázó. Különlegességek a tarka virágúak.
A nemesítők és a ciklámen rajongói is sok örömöt találnak ebben a pompás növényben, amelynek törpe változataival is találkozhatunk. A nagyméretű hibrideknek nincs szaga, de az aprók elkábítanak csodás illatukkal. Különösen a rózsaszín tud nagyon illatos lenni.
Hálásak vagyunk a ciklámennek. Amikor kint minden szürkébe öltözik, és még a fák-bokrok levelei is lehullanak, akkor kezdi virágzását a ciklámen. Novembertől áprilisig tart ez a gyönyörű időszak. Életciklusa pont fordítottja a kerti virágokénak. Azok a meleg hónapokban virulnak, télen pihennek, a mi kis növényünk pedig nyáron alszik pihentető téli álmot. Késő ősszel meg életre kel.
Az 1600-as években került Kis-Ázsiából Európába.
Mivel eredetileg erdős, hegyvidéki területeken élő növény, télen is a hűvös levegőt szereti. Az ideális hőmérséklet számára a 12-18 fok. A megfelelő hőmérséklet mellett a pára és a fény is fontos számára. Páradús, világos hely a kedvence.
Kevés lakásban található már két szárnyas, dupla ablak. Ha te a szerencsések közé tartozol, és pláne ez a lakásod északi vagy keleti oldalán helyezkedik el, akkor már meg is van a ciklámen téli üdülőhelye. Tedd a két ablak közé, a fényre. A fűtetlen veranda vagy lépcsőház is megfelel számára. Extrém hidegben, ha a levegő lehűl 5-10 fokra, rövid ideig még megbocsájtja. Ha azt veszed észre, hogy sárgulni kezd, leveleit lehullajtja, sürgősen keress neki más helyet. Túlságosan melege van.
Nem szabad, hogy víz érje a leveleket vagy a gumót. A biztonság kedvéért, kizárólag alulról öntözd. 2-3 naponként a tálkájába önts megfelelő mennyiségű vizet. Amit 1 óra múlva találsz, öntsd ki. Két locsolás közt hagyd, hogy kissé kiszáradjon a növény. A gumó úgyis tárol annyit, amennyire szüksége van. Lágy, alacsony sókoncentrációjú vízzel öntözd. A meszes víz nem zavarja. Az esővíz, olvadt hólé egyenesen boldoggá teszi!
Igényli a párás környezetet. Legegyszerűbb, ha kavicságyra helyezed. Egy tálcára halmozz kavicsokat. Töltsd fel vízzel, és folyamatosan gondoskodj a folyadék utánpótlásáról. A vizes kavicsokra állítsd a ciklámen cserepét, tányérostól. Hálás lesz a folyamatos párásításnak.
Az elnyílt virágokat mindig távolítsd el. Levágni nem szabad! Kezeddel óvatosan fejtsd le a szárról. Az elsárgult leveleket is szakítsd le.
Õsztől tavaszig tápoldatozd. Kéthetente 1-szer adj 1 kupaknyi, virágzást elősegítő tápoldatot az öntöző vízhez.
Késő tavasszal, ha már elnyíltak a virágok, fokozatosan csökkentsd az öntözést. Hagyd, hogy a levelek leszáradjanak. A gumót cserepestől tedd félárnyékba pihenni.