kulcsár edina
A szobanövényeid védelmében szinte minden konyhai vagy szobai eszközt bevethetsz. Néhány esetben igencsak meg fogsz lepõdni!
Az egészséges szobanövények a lakás legszebb, élő díszei. Ápolásuk, rovaroktól, rágcsálóktól, betegségektől megóvásuk odafigyelést igényel és jól kiválasztott szereket, eszközöket. Ezeket ne a boltokban keresd, drága pénzért, hanem nézz körül a háztartásodban. Mutatjuk, mennyi hasznos dolgot találsz magad körül. Talán egy-két esetben még meg is fogsz lepődni.
Akárcsak az emberi test számára, a növényeknek is fontos a talaj savasságának, azaz pH-értékének a mértéke. Csakhogy egyes növények savasabb, mások a kevésbé savas talajt szeretik. Minél magasabb a pH-érték, annál lúgosabb a talaj.
Az azálea, gardénia, hortenzia a savasabb, pH 5 körüli talajt kedveli. Ha lúgosabbá válik, a levelei sárgulni kezdenek. A vashiányt is a sárguló levelek mutatják. Mindkét esetben hasznos kúra:
1. Keverj össze 2 ek. almaecetet 1 l vízzel.
2. Az oldatból 3 héten át, hetente egyszer, 1 pohárral öntözd meg a boldogtalan növény talaját.
Itt a tavasz, a szobanövények átültetésének ideje. Nagyobb, szebb cserépbe ülteted, vagy csak friss földbe? Amikor előkészíted az új helyét, tegyél a cserép aljára egy harisnyanadrág-darabot. A nejlon szűrő megvédi növényedet a talajeróziótól. Átengedi a felesleges vizet, de visszatartja a földet. Ha egy nedves szivacsot teszel a cserép aljára, az nem csak megszűri, de tárolja is a vizet. Amelyik növényed túl hamar kiszárad, annál ezt a módszert alkalmazd.
Te szereted, de a rágcsálók utálják, ha csípi a szájukat. Ezt használd ellenük, ha megtámadják a dísznövényeidet.
1. Aprítsd fel a legcsípősebb paprikát.
2. Keverd össze 1 ek. őrölt Cayenne borssal.
3. Tedd 2 l vízbe, és főzd 15-20 percig.
4. Hűlés után szűrd le, és önts hozzá 1 ek. folyékony mosogatószert.
5. Töltsd szórófejes műanyag flakonba, és 5 naponként alaposan spricceld be a veszélyeztetett növényeket.
A kávé 5-ös pH-val rendelkezik. Ezért a savasabb talajt kedvelő növények örülnek, ha a földjüket a kifőtt kávé zaccával trágyázod. A benne lévő tápagyagok hasznosak lehetnek a rózsabokrok, azáleák, rododendronok, kaméliák, örökzöldek számára. A hagyományos, csepegtetős géppel főzött kávé zacca a legmegfelelőbb. Ez nitrogénben gazdagabb, mint a kávégépből származó.
Ha nem kávéimádó vagy, hanem tearajongó, akkor a kifőtt tealeveleket keverd a növényeid földjébe, vagy időnként oszd meg velük a teádat: víz helyett öntözd teával a savasabb talajt kedvelő fajtákat.
Rovartámadás? Védd a növényeidet:
1. Húzz a növényre átlátszó nejlonzacskót.
2. Helyezz bele pár naftalingolyót, és zárd le egy hétre. Még a molyok is sikoltva menekülnek tőle.
Ne öntsd ki a tojásfőző levet, hanem lehűlés után öntsd a növényeidre. Gazdag kalciumban és egyéb tápanyagokban. A rizs, árpa, köles stb. leöblítéséhez használt víznek nagyon fognak örülni a szobakerted egyedei.
A rovarok ellen szórd be növényeid földjét feketeborssal és liszttel. Igen hatásos, gyors elinalásra fogja kényszeríteni őket.
Ha hosszabb időre elutazol, és nem szeretnéd a szomszéd segítségét kérni, öntözd a növényeidet spárgával.
1. Egy nagy tartályba tölts vizet, és helyezd el a növényeid közelében.
2. Vágj le spárgadarabokat, olyan hosszúságúakat, hogy egyik végük belógjon a vizes edény aljáig, a másik pedig, belefúrva a növény földjébe, körülbelül 5-10 cm mélységig érjen.
3. Jól áztasd be a madzagokat, és helyezd mindegyiket a megfelelő helyre.
A hajszálcsövesség elve alapján működnek. Folyamatosan pótolják majd az elvesztett nedvességet a vizestartályból.