tóth gabi
Akár magad termeled, akár vásárolod a krumplit télire, a tárolása mindig gond. Segítünk!
Van garázsod? Vagy egy fűtetlen mosókonyha, szerszámoskamra, vízakna? Akkor nincs akadálya, hogy bespájzolj magadnak minden magyar kedvenc zöldségéből. Mert nincs vasárnapi rántott husi sült krumpli nélkül!
Ha saját magad termeled a krumplit, már a betakarítás idejének megválasztásával tehetsz a korai csírázás ellen. Akkor ásd csak ki a földből, amikor a növény föld fölötti része barnás színű és teljesen elszáradt. A helyes időben kitermelt, érett burgonyát a piacon a pergő, lefoszló héjáról ismered fel. Ne vásárolj olyan helyről, ahol sűrűn látni a gumókon kapanyomokat.
A krumpli nagyon érzékeny a fagyra, meleg helyen viszont azonnal csírázni kezd. Az ideális hely tárolásra egy sötét, hűvös (3-4 Celsius fokos) helyiség vagy sarok. Hűtőszekrényben is eláll, csak sok helyet foglal.
Téli tárolásra válassz olyan fajtákat, amelyek télállóak, tehát később kezdenek el csírázni. Ilyen pl. a Desiree, az Ella, a Kondor. Általában a rózsaszínű fajták kevésbé télállóak, mint a fehér vagy sárga színűek. Ha többfajta krumplit veszel, kérdezd meg az eladót, milyen sorrendben használd fel őket. Amelyik a legkésőbb kezd csírázni, azt használd fel utoljára.
Válogasd szét a burgonyát. A rothadtakat, zöldes színűeket dobd ki. A sérülteket, kapavágásnyommal rendelkezőket tedd félre azonnali felhasználásra, és csak a tökéletesen egészségeseket raktározd. Amelyiken puha részeket találsz, az már nem alkalmas arra, hogy későbbre eltedd. Rakd a gumókat egysorosan lapos, újságpapírral kibélelt papír- vagy műanyagtálcába. A legjobb ehhez a palántatálca. Takard le egy sötét textíliával. Ez megóvja a fénytől, de engedi levegőzni. 18 Celsius-fokos, 95 %-os páratartalmú helyiségben tárolva hagyd legalább 10 napig, de maradhat akár pár hétig is. Ezalatt megerősödik a héja, így megnő a tárolási idő.
Ehhez szükséged lesz papírdobozokra, géppel szalagokra vágott hulladékpapírra, és egy kis kefére. Fúrj néhány lyukat a dobozok oldalába, hogy a szellőzés biztosítva legyen. Szórj az aljába egy réteg hulladékpapírt, majd fektess rá egy sor krumplit. Miközben pakolod a gumókat, egy kis kefével dörzsöld le róluk a ráragadt, már megszáradt földet, és még egyszer nézd át, egészségesek-e. Jöhet egy réteg vágott papír, majd ismét krumpli. Ha megtelt a doboz, helyezd rá a tetejét, és címkézd fel. Tedd a tárolóba.
Pár hetenként látogasd meg a dobozolt gumókat. Szimatolj a levegőbe: ha savanykás pézsmaszag csapja meg az orrodat, különösen fontos átnézni a dobozokat. A romlásnak indult darabokat távolítsd el, mielőtt megfertőzi a szomszédait. Tél végén megindul a csírázás. Törd le a csírákat, ezzel meghosszabbítod az eltartás idejét.
Tipp:
1. Sose tárolj krumplit vöröshagyma közelében, mert etiléngázt termel, ami meggyorsítja a burgonya csírázását.
2. Csak sötét hely alkalmas a krumpli téli tárolására. A világosban tartott burgonya bezöldül. Szolanin termelődik benne, egy kémiai anyag, amely a színváltozást okozza. Az ilyen burgonya íze kesernyés, és nagyobb mennyiségben fogyasztva mérgező.