kulcsár edina
Üde és egyenletesen smaragdzöld gyepet szeretnél? Ha ezeket a praktikákat követed, tiéd lesz a legszebb pázsit a környéken.
Mutatjuk, mire figyelj, ha a régit gyepet szeretnéd egy kicsit megújítani. Mintha egy puha szőnyeg lenne, úgy fekhetsz majd benne.
Az idősebb gyepek felújítása el sem képzelhető levegőztetés nélkül.
Azért van rá szükség, mert a mindennapos igénybevétel és természetes tömörödés hatására a talaj levegőtlenné válik. A gyökerek számára is fontos oxigén nem áll elegendő mennyiségben rendelkezésre. A tömörödött talajba a csapadék nehezen jut be, a víz pedig gyakran lefolyik az öntözött területről.
Végezheted géppel és kézzel is a feladatot. Kézi gyepszellőztetésre legjobb, ha vasvillát használsz. Szúrd a talajba ferdén a villát 10-15 centiméterenként!
A rendszeresen nyírt gyep igen sok tápanyagot veszít, ezért szükség van a pótlásra.
Tápanyag-utánpótlásra minden szerves trágya alkalmas. A legjobb, ha két-három évente érett marhatrágyát szórsz ki 1 cm vastagságban. Télen keríts rá sort.
Műtrágyázásnál a foszfor és kálium tartalmúakat ősszel juttasd ki, a nitrogén-trágyázásra tavasszal szakíts időt.
Ha úgy látod, hogy gyepfelületed a nyáron további tápanyag utánpótlásra szorul, akkor öntözéssel egybekötve június-július hónapban megteheted.
A magnéziumnak van még nagy jelentősége, hiszen ez a klorofill építőköve, ettől lesz üde zöld színe a fűnek.
A rendszeres és bőséges öntözés elengedhetetlen ahhoz, hogy szép pázsitod legyen. Lehetőleg a hajnali órákban vagy este öntözz. Feltétlenül kerüld el a napsütéses, déli órákat!
A természetes csapadékon felül a gyep vízigénye tavasztól őszig 300-400 mm - négyzetméterenként 30-40 liter. A kijuttatott víz mennyisége kerted talajának típusától függ. Az a cél, hogy a talaj legalább tíz centiméter mélyen átnedvesedjen, így homokos talajon 10-15 mm, agyagos talajon 30-35 mm víz szükséges négyzetméterenként.
A gyepet minden héten nyírd úgy, hogy a megmaradt tarlón a fűszálak 4-5 cm hosszúak legyenek. Tavasszal az első két vágás alkalmával érdemes magasabbra hagynod a füvet (7 cm), mert a nagyobb mennyiségű zöld rész több tápanyagot termel a föld alatti részek fejlődéséhez. Nyáron, nagy melegben szintén vághatod magasabbra, hogy beárnyékolja az alatta lévő talajt.
Nincs olyan gyep, amelyben ne jelennének meg a gyomnövények. Legagresszívebbek a tarack, a moha, a gyermekláncfű. Keskeny pengéjű gyomásóval vagy vegyszerrel szabadulhatsz meg tőlük.