Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.04.08.

Tulipánt kaptál ajándékba? Ne dobd ki a hagymát, használd újra!

Egyre nagyobb divat vágott virág helyett cserepeset adni ajándékba. Tavasszal a hagymások: a krókusz, a nárcisz, a jácint, a fürtös gyöngyike, a törpe írisz és a tulipán a sláger. De mi legyen a hagymákkal, ha már elnyíltak? Ki ne dobd õket!

 Sokszor mi magunk is elcsábulunk, amikor meglátjuk a virágüzletben a csinos kosárkába, kaspóba ültetett tavaszhírnököket. Boldogan visszük haza a bimbós vagy félig kinyílt gyönyörűségeket, otthon aztán fölmerül a nagy kérdés:

Mi legyen velük, pláne elvirágzásuk után?

Hűvösre velük! Bármennyire is szépen díszítené asztalodat egy vidám nárcisz kompozíció vagy néhány illatos jácint, a száraz és meleg szobai levegő a legrosszabb, ahová ezek a növények kerülhetnek. Hiszen ott nincs se természetes fény, se hűvös éjszaka! Lakáson belül a számukra rossz körülmények miatt felgyorsulnak az életfolyamataik, öregedni kezdenek és 10 napos virágzási ciklusuk néhány napra rövidül.

Íme, a megoldás!

Cserepestül kirakni őket az ablakpárkányra, pláne ripsz-ropsz szabad földbe ültetni sem túl jó ötlet. Az üzletben vásárolt és már most virágzó hagymásokat ugyanis üvegházban előnevelik, így ezek a példányok életciklusukat tekintve legalább egy hónappal a természet rendje előtt járnak. Gondoljunk csak bele: április végén már nincsenek éjszakai fagyok, mostanság viszont még igencsak kopoghatnak hajnaltájt a mínuszok. Márpedig a csípős hideg ugyancsak a virág pusztulását jelentené… Talán az a legjobb, ha arra az időszakra, míg nyílnak, megpróbálunk arany középutat találni, s az áprilisi időjáráshoz közel azonos feltételeket teremtünk számukra.

Nappalra tedd őket ki a fényre, éjszakára viszont a lakás leghidegebb pontján találj számukra helyet, akár két ablakszárny között, akár a lépcsőházban. Csak óvatosan öntözd. A túlöntözés ugyanis szintén az életfolyamatok gyorsulását, a szár nyurgulását okozhatja, sőt akár a növény fulladását is. Vedd figyelembe, hogy a hagymások a földalatti gumójukban képesek a víz raktározására. Legjobb csak akkor meglocsolni őket, ha földjük felül már száradni látszik. Az öntözés inkább a reggeli-délelőtti órákra essen, este ne terheljük vele a növényt. Tápoldatozni teljesen fölösleges.

Elnyílás után a hagymákat nem érdemes most kiültetni, mert nem biztos, hogy a „cserép-trauma” után megfogannak.

De ne is dobd el őket!

Ha nincs kerted, add inkább tovább, hiszen minden egyes virágtő kincs! A feladat a következő: hagyd a hagymás növényt visszahúzódni a cserépben. Később kiemelheted a földből a gumókat, csomagold újságpapírba. Legjobb, ha a hagymák a nyár folyamán száraz, hűvös helyen pihennek, erre legjobb a pince. Õsszel aztán kikerülhetnek a szabadba, hogy a következő tavasszal újra pompázhassanak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek