Létrehozva: 2015.10.07.

Mostantól tilos a tápoldat! Trükkök és tippek muskátlihoz

Csodálatos volt idén a teraszod? Legyen jövõre is az! Ha gondosan áttelelteted a muskátlitöveket, május elején nem kell vagyonokat költened az új növényekre. Mutatjuk, mit kell tenned!

A muskátli akkor lesz életképes tavasszal, ha a telet valóban pihenéssel tölti. Ezt neked kell biztosítani a növény számára, legjobb, ha megfosztod mindentől, amitől nyáron virul! Teleltetésre több módszer létezik, mindegyik tökéletesen működik, igazából az otthoni a feltételek szabják meg, melyiket érdemes választanod.  Az első és legfontosabb szabály: még a fagyok beállta előtt, vedd ki a muskátlit korábbi földjéből, vagy a kinti virágládából!

1. Nagy mennyiségű töved van? Ládába velük!

Szedd ki a töveket a földből vagy az erkélyládából. Alaposan ritkítsd meg, a túl hosszú ágakat vágd le.

A muskátlitöveket sűrűn egymás mellé fektesd egy ládába. Egymás fölé is kerülhetnek tövek. A gyökereket takard be lazán földdel, és a ládát állítsd fagymentes helyre, ahol azért kevés fényhez is jutnak a növények. Így a muskátli igen kevés öntözéssel beéri, nem hajt vékony hajtásokat, a téli hónapokban nyugalomban marad, és tavasszal kiültetve, visszavágva, újra virágozni fog. A futó muskátlit csak világos, legalább 15 fok helyiségben, rendszeres öntözéssel lehet átteleltetni.

2. Teleltess kartondobozban!

A kihúzott töveket erősen vágd vissza! Szinte csonkolásnak tűnik a végeredmény, de valóban fontos megszabadítani a tövet a fölösleges levelektől, hiszen ezek így a hosszú tél során nem szívják el a tápanyagot és nem párologtatják a nedvességet. Talán furcsának tűnik, de minél kevesebb lombozatot hagysz, annál erősebb lehet tavasszal a muskátlid. 

A gyökérzetet tisztítsd le! Így 4-5 tövet tegyél egy kartondobozba. A dobozt lecsukva egy szinte teljesen sötét, fagymentes helyiségben tartsd. Havonta egyszer nyisd ki és ellenőrizd a muskátlik állapotát.

 

3. Lógasd fejjel lefelé a töveket!

A földből kiszedett, kissé visszavágott, tiszta gyökerű töveket fogd csokorra és lógasd fel egy majdnem sötét 6-8 fok körüli helységben.

Nagy biztonsággal vészeli át így a telet a muskátli. Eben a módszerben az a jó, hogy szabadon maradnak a gyökerek, az állandó szellőzés miatt kevésbé szaporodnak el rajta a kártevők. A tél végéig sokkal nagyobb arányban maradnak egészségesek így a tövek, mint bármilyen más módszer esetében.

Ha cserépben teleltetsz

Így igényel legtöbb törődést a növény. Legjobb, ha 8-10 fok körüli hőmérsékletű helyiségbe állítod a cserepeket. Fontos, hogy legyen fény is, ideális lehet például egy zárt lépcsőház.  A muskátlitól behordásuk után fokozatosan vond meg a vizet. Először 2, majd 3, végül 4-5 hetente öntözz. Január végétől viszont fokozatosan sűrítheted a locsolást. Fontos! Tilos tápoldatozni a tél folyamán a muskátlit! A paraszt muskátlit április elején érdemes visszavágni, így a növénynek lesz elég ideje és ereje májusig felfrissülni.”

Fontos!

Ha túl sok fényt kap télen a muskátli, hosszú és erőtlen szárakat növeszt. Ezeken nagyon könnyen támadják meg a betegségek, és ha több tő is van egymás mellett, a betegség vagy kártevőfertőzés terjedhet!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek