kulcsár edina
Milyen gyakran érdemes lepucolni a mennyezetet? És az autót hány hetente kell kitakarítani? És mi van a képernyõkkel? És miért tégy ecetet a mosogépbe?
Ha hetente kitakarítasz a lakás nagy részén, akkor nagy baj már nem lehet. Ám vannak olyan eldugott zugok, vagy ritkábban használt tárgyak, amelyeket időnként szintén érdemes lenne kitakarítani, de a legtöbbünknek fogalma sincs, milyen gyakran lenne érdemes foglalkozni velük.
Lássuk a listát!
Fürdőkád, zuhanyfülke: érdemes minden használat után átmosni, hetente egyszer pedig komolyabban is fertőtleníteni és megszabadítani a vízkőtől (ehhez nem kell vegyszereket használni, az ecet is kiváló).
Redőny: alaposabban elég évente egyszer nekiállni a súrolásnak, de legalább havonta célszerű áttörölni és portalanítani.
Autó: takarítsd ki alaposan 2-3 hetente, főleg, ha minden nap használod.
Szőnyeg: hetente porszívózd ki, évente egyszer-kétszer pedig jól jön egy szőnyegtisztító gépes, vagy gőztisztítós átmosás.
Plafon: Amikor látod, hogy szükséges, porold le, és szedd le a pókhálókat, 3-5 évente egyszer pedig alaposan tisztítsd le.
Mennyezeti ventilátor: 3 havonta.
A számítógép billentyűzete és az egér: legalább 3 havonta, de ha lehet, inkább gyakrabban tisztítsd le egy fertőtlenítő kendővel, vagy alkoholos vattával, hogy megszabadulj a rengeteg baktériumtól, ami összegyűlik rajta. A billentyűk közül sűrített levegővel fújhatod ki a koszt.
Edényszárító rács: hetente.
Mosogatógép: havonta.
Kilincsek és villanykapcsolók: célszerű legalább havonta fertőtlenítő kendővel áttörölni őket.
Képernyők: 3 havonta töröld át őket: fújj rájuk képernyőtisztító sprayt, majd puha ruhával töröld le. A gyakran tapizott képernyőket, mint például az okostelefonodé, vagy a táblagépedé, gyakrabban érdemes tisztítani.
Szemetes: hetente.
Lefolyó: évente kétszer. Ha eldugul, önts pár evőkanál szódabikarbónát a lefolyóba, majd küld utána egy kis ecetet. Dugd be a dugót, és 10 perc múlva önts a lefolyóba forró vizet. Itt mindent megtudhatsz a házi lefolyótisztításról.
Fugák: évente egyszer.
Konyhaszekrény: évente egyszer.
Mosogató: naponta. A súrolására tökéletes a szódabikarbóna, a vízkövet az ecet tünteti el.
Matrac: félévente porszívózd át alaposan, a foltokat pedig kárpittisztítóval pucold ki belőle.
Kerti bútorok: szükség szerint, alaposabban pedig évente egyszer, mielőtt kikerülnének a kertbe.
Sütő: minden használat után töröld át (természetesen kihűlés után), félévente egyszer pedig pucold ki alaposabban. Ezen az oldalon házi praktikák egész sorát találod a vegyszermentes sütőtisztításhoz.
Mosógép: havonta futtass le egy magas hőfokú programot ruhák nélkül, mosószer helyett pedig fél üveg ecettel.
Táska: töröld le hetente fertőtlenítő kendővel (ha bírja az anyaga), vagy ha mosható, mosd ki 3 havonta. A női táska hamar koszos lesz, mivel mindenhová, akár a padlóra is letesszük.
Hűtőszekrény: 3 havonta pakold ki és töröld át, félévente pedig olvaszd le teljesen.
Zuhanyfüggöny: töröld le használat után, és fertőtlenítsd 3 havonta.
Zuhanyrózsa: évente egyszer áztasd be ecetbe, hogy eltávolítsd róla a vízkövet.
Járólap vagy linóleum: hetente többször porszívózd vagy söpörd fel, és mosd fel.
Játékok: legalább 3 havonta, bölcsődei, óvodai betegségek idején gyakrabban – főleg, ha a kicsi abban a korban van, amikor még mindent a szájába vesz.
Kárpitok: évente egyszer
Falak: ha szükség van rá, porold le őket és szedd le a pókhálókat, 1-2 évente pedig tisztítsd meg őket alaposabban.
Ablakok: évente egyszer-kétszer.