Marics Peti
Saját paradicsomot nevelnél? Jó ötlet! Ezekben a napokban már palántázhatsz is. De mindenképp nézd meg, milyen tövet választasz, mert hihetetlen sok fajta kering a piacon.
A paradicsomtermesztés alapja a tápdús termőföld, a sok nap és a bőséges öntözés. Jelentős termést produkáló fajták esetén kötelező támasztékkal segíteni a növényt, saját jogon ugyanis a paradicsom nem bírja el a gyümölcseit. Ennyi a titok, a többi rajtad múlik!
A gyerekek nagy kedvence ez a folyton növő, kúszó fajta, melyet egyszerű ápolni, ellenáll a betegségeknek és késő őszig folyamatosan érleli édes, ízletes bogyóit. Támrendszert, kordont vonj köré, mert nő, mint a bolond! Akár 3 méter magasra is fölkúszik.
40-60 cm magasra nő, korán érik. Húsa kemény, ízletes. Érdemes két ütemben palántáznod, így késő őszig ellát finom paradicsommal.
Tipp:
Az alsó leveleit folyamatosan csippentgesd le, így távol tartod a csigákat, és visszaszoríthatod a gombabetegségeket is.
Nagyanyáinknak jól bevált, lecsó és házi paradicsomlé befőzéséhez érdemes ezt választanod.
Egy-egy bogyó súlya akár fél kilót is elérheti, mindenképp karózd ki a tövet. Vízigényes.
Érdemes egy-egy tő büdöskét is ültetned paradicsomok közé, mivel ez a virág elűzi a kártevőket.
Ugyanúgy kell nevelni, mint a hagyományos paradicsomot, de csak akkor lesz igazán mély színe, ha a kert legnaposabb részére ülteted. Fekete színét antioxidánsokat tartalmazó pigmentanyagai adják, ezáltal még egészségesebb, mint a hagyományos.
Ökörszív paradicsom
Õshonos magyar fajta. Szív alakú termése elérheti akár az 1 kg-ot. Édes, lédús egyben húsos, leginkább befőzésre alkalmas. A növény magassága 1 - 1,5 méter, a termés hatalmas súlya miatt mindenképp karózd ki!
Trükkös öntözés
A hatalmas tömegű termésből is következik, hogy ez a növény igencsak vízigényes, erre már palántázáskor gondolni kell.
Egy egyszerű petpalackkal azonban könnyen megoldhatod, hogy az éltető víz ne szivárogjon el potyára a talajban, hanem pont a növény gyökereihez jusson.
Palántázáskor tegyél az ültetőgödörbe egy kilyuggatott palackot, csak a szája álljon ki a talajból. Ebbe öntheted majd a vizet, a növény gyökerei körbehálózzák a flakont, így közvetlenül tudják felszívni a vizet.
Balkon paradicsom
A legkisebb erkélyen is elfér egy cserépben, de balkonládába is ültetheted, akár a muskátlit. Ha cseresznyeparadicsom néven kínálnak palántát, azt is bátran megveheted, mert ugyanolyan jó!
Erőteljes növekedésű fajta, akár 2 méteres is lehet egy kifejlett tő. Rengeteg termést hoz, mindenképpen karózd ki. Héja ugyan kicsit vastagabb, de húsa ízletes, salátákba és szendvicsekre tökéletes fajta.
Tipp:
Legjobb tápoldata az összeérlelt csalánázalék! Kávézacc és kifőzött teafű is kiválóan trágyázza!
Egy új módszer fenekestül felfordítja a sok szabályt, amit eddig a paradicsomtermesztésről tudtunk. Újabban ugyanis fejjel lefelé is lehet paradicsomot termeszteni. A speciális cserepet védőborítás fedi, így nem potyog ki belőle a föld, amikor a palánta beültetése után fejjel lefelé fordítják. A növények gyökere értelemszerűen fölfelé nő az ilyen edényben. Legjobb a módszerben, hogy egy csepp vízveszteség sincs!