tóth gabi
Csak a vak nem látta, mire készülnek.
Noha az országot nem jelölték meg, jó eséllyel kínai színekben folytatná pályafutását Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. Pedig az olimpia után még hűségesküt tett a magyaroknak Shaoang.
Mai szemmel olvasva furcsa nyilatkozatot adott tavasszal Liu Shaoang. A koris, aki testvérével, Liu Shaolinnal a jövőben másik ország színeiben akar versenyezni fél éve még „szerelmet vallott” Magyarországnak.
Nekem mindig is Magyarország felé húzott a szívem, ott nőttem fel. A magyar kultúrában nevelkedtem. Félig kínai, félig magyar vagyok, de világéletemben azt éreztem, hogy magyar vagyok, a gondolkodás is magyarul történik a fejemben
– a kétszeres olimpiai bajnok Liu Shaoang nyilatkozta ezt még februárban, miután egyéniben is olimpiai bajnoki címet szerzett.
Ezután állami kitüntetéseket kaptak, a sportcsillagok falára is felkerült a tenyérlenyomatuk, büszkén pózoltak az olimpiai bajnokok falánál. Soha senki nem hitte volna, hogy a jövőben nem magyar színekben szeretnének versenyezni. Aztán augusztusban történt valami, ami mindent megváltoztatott.
Kínában nem nézhették jó szemmel, hogy a Liu testvérek oktatják a nemzet büszkeségeit a pekingi olimpián. Ezek után hazacsábították a magyar válogatott edzőjét, Li Nát, akinek szó szerint mindent köszönhettek a Liu testvérek. A szakemberért a magyar szövetség nem tudott versenyezni, de a tesók már ekkor jelezték, ők nem akarnak szakítani „második édesanyjukkal”.
„Az eddig közösen felépített utat szeretnénk folytatni ezért úgy döntöttünk az idei felkészülést is együtt kezdjük el. Most egy darabig távol leszünk” – írták közösségi oldalukra a bajnokok, akik azóta sem nyilatkoztak a jövőjükről. Ezt követte a hivatalos jelzés, hogy más országban képzelik el a jövőjüket. Az eseményeket a magyar szövetség mellett a korisok klubja, a Ferencváros is tétlenül nézi. Élő szerződés miatt nem kizárt, hogy Liuéknak kárpótlást kell fizetniük.
Kósa Lajos, a szövetség elnöke a Nemzeti Sportnak nyilatkozott arról, hogy elengedik a testvéreket, de ennek ára lehet:
"A MOKSZ-al megkötött sportolói szerződés szerint, ha egy versenyző más ország színeiben kíván versenyezni három éven belül nem indulhat ISU-versenyen, csak abban az esetben, ha MOKSZ részére valaki visszafizetni a sportolóra fordított utolsó hároméves időszakban keletkezett költségeket."
Egy hároméves felkészülés nem kevésbe kerül, azon a szinten, ahol a srácok vannak, kiváltképp igaz ez. Egy ember kapcsán száz-százötven millió forintról van szó.