kulcsár edina
Ukrán-magyar bűnözői hálózatot derítettek fel.
Az utóbbi időben egyre nagyobb teret nyer a kiberbűnözés. A csalók legtöbbször bankok nevében hívják fel a számlavezetőket azzal az ürüggyel, hogy valamilyen problémát csak úgy tudnak kijavítani, ha számítógépükön távoli hozzáférést biztosító alkalmazást telepítenek (ilyen például az Anydesk és a Teamviewer). Ennek a segítségével azután megszerzik a netbanki felhasználónevüket és jelszavukat, így a számlájukat gond nélkül le tudják üríteni. Az így megszerzett összegeket pénzmosásra létrehozott számlákra utalják át.
A másik módszer lényege, hogy miután hirdetők egy közösségi hálózat oldalán eladásra kínálnak termékeket, a csalók csomagküldő szolgálaton keresztül történő szállítást kérnek. A gyorsabb ügyintézésre hivatkozva az eladónak a csomagküldő szolgálat eredeti weboldalához megtévesztésig hasonlító linket küldenek. Ennek megnyitásakor a honlap webcíme csupán nagyon kicsi eltérést mutat az eredeti szolgáltató által üzemeltetett weboldaléhoz képest, ezért sokakat meg tudnak téveszteni vele. A megjelenő felületen a sértettek kiválaszthatják számlavezető bankjukat, és az eredeti weboldalhoz megtévesztésig hasonlító adathalász oldalon megadják internetbanki belépési adataikat és a másodlagos hitelesítést szolgáló SMS-kódot, vagy bankkártyájuk adatait. Az így megszerzett adatokkal az ismeretlen elkövetők ugyanúgy strómanjaik számlájára utalják át a bepalizott áldozatok pénzét, vagy levásárolják a rendelkezésre álló egyenleget.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Kiberbűnözés Elleni Osztálya legutóbb július végén rendelt el nyomozást ilyen ügyben. Ennek eredményeképpen kiderült, hogy a több vármegyében végrehajtott csalásoknak már 33 sértettje van, és a kár meghaladja a 212 millió forintot. Október elején a vármegyei szervekkel, a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egységeivel és a Nemzeti Védelmi Szolgálattal összehangolt kétnapos művelet keretében a bűnszervezet három ukrán származású irányítóját és további harminc ukrán és magyar állampolgárságú közreműködőjét fogták el országszerte. A rendőrök összesen 22 helyszínen tartottak házkutatást, ahol egyebek között 4 autót és egy gáz-riasztó fegyvert foglaltak le. A bíróság eddig 11 ember letartóztatását rendelte el, és az eljárás során megtérült 33 millió forintnyi kár - adta hírül a police.hu.
A TEK videóján a gyanúsítottak elfogása és a lefoglalt javak láthatóak.