tóth gabi
Összefogott három hatóság és a bankszektor felügyelői, hogy megvédjenek minket a digitális pénzügyi lehúzásoktól.
Közös kibervédelmi edukációs és kommunikációs kampányról szóló együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet és az Országos Rendőr-főkapitányság. Így született meg a KiberPajzs, amiről a következőt érdemes tudni.
A KiberPajzs projekt keretében az intézmények és a piaci szereplők átfogó oktatási programot indítanak az ügyfelek digitális pénzügyi tudatosságának fejlesztése érdekében. Ezen kívül egy, a kiberbiztonsági kockázatok és az ellenük való védekezési lehetőségek bemutatására széleskörű, összehangolt kommunikációs kampány is kezdetét veszi-olvasható a pajzsot létrehozó egyik hatóság közleményében.
A digitalizáció révén egyre nagyobb elektronikus pénzforgalom, ezzel párhuzamosan pedig – bár a hazai pénzügyi rendszer európai összevetésben is rendkívül biztonságosnak számít – a rajta keresztül megfigyelhető sikeres visszaélések száma és aránya is növekszik. A bűnözők nem a pénzügyi intézményeket, illetve infrastruktúrát támadják, hanem elsősorban a gyors változásokat olykor át nem látó átlagembereket, akiket érzelmi manipulálnak. Ezért is nagyon fontos az ügyfelek pénzügyi tudatosságának erősítése, és felkészítésük a kiberkockázatok kezelésére. Erről szól KiberPajzs.
A KiberPajzs program keretében az intézmények egységes arculatú, egyszerű üzenetekkel mutatják be a főbb csalási formákat, így az adathalászat különböző változatait, a hamis banki hívásokat vagy sms-eket, a meghamisított banki weboldalakat, a hamis tranzakciók jóváhagyatási formáit, a csaló befektetési vagy egyéb online ajánlatokat, illetve a közösségi média segítségével történő személyesadat-lopásokat. Például a most futó első kampány során három olyan „mindennapi példakép” személyiség birkózik meg a pénzügyi kiberkockázatokkal, akik élete hasonlít a legtöbb magyarországi, digitális pénzügyi fogyasztóéhoz.
Az öt, a programban résztvevő szervezet honlapjain és közösségi oldalain kívül -vagy épp mellett- a kiberpajzs.hu nevű weboldalt érdemes rendszeresen meglátogatni, ahol már jelenleg is 13 kiberbűnözési formáról olvashatunk részletes leírást. Például, hogy mi a wangiri, a smishing vagy épp a vishing és, hogy hogyan lopják el ezek segítésével a pénzünket.