tóth gabi
Terhessége kilenc hónapja alatt nem akart tudomást venni áldott állapotáról a tini anya.
A 15 éves emődi lány múlt pénteken hozta a világra életképes gyermekét. Az tinédzser a környezetében igyekezett titkolni áldott állapotát, és noha a partnere, Dani is többször rákérdezett, nem lehetséges-e, hogy gyermeket vár, kitartóan tagadott.
A szülés után minden bizonnyal pánikba esett, ezért az újszülött kislány száját betömte, majd a babát átdobta a szomszédos kertbe. Később rosszullét miatt kórházba szállították. Az orvosok megállapították, hogy órákkal korábban szült.
A rendőrség megtalálta a csecsemőt, aki hiába kapott gyors orvosi ellátást, elhunyt. Lilla ellen büntetőeljárás indult. A bíróság elrendelte a bűnügyi felügyeletét, csak az iskolába járhat be.
A Bors megkérdezte dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust, milyen lelki folyamatok játszódhatnak le a babagyilkossá vált leányanyában.
Az igazságszolgáltatás a jogszabályok alapján hoz majd ítéletet, de az emberi psziché vagy bűntudat képes az embert akár életfogytig tartóan kínozni
– szögezte le a szakértő, aki szerint egy Lilláéhoz hasonló tragédia is feldolgozható pszichoterápia segítségével.
- Egy ilyen, nem tervezett terhesség kilenc hónapja arról szólhat, hogy a lány igyekszik kiszorítani a tudatából azt a tényt, hogy terhes. Ez a rettegés és a tagadás időszaka. Ez azt jelenti, hogy az érintett akár maga előtt is végig tagadhatja az igazságot. Amikor aztán megszül, szembesül a valósággal, amit szeretett volna elkerülni – magyarázta Makai Gábor.
Miután a gyermek világra jön, a leányanya már nem tud tovább tagadni.
Ebben a helyzetben a tudat beszűkülhet és fellazulhat a kontroll. Megjelenhet a menekülés ösztöne, aminek a következménye az agresszió. Ez akár szélsőséges mértékű is lehet. Az érintett nem a gyermekének tekinti a kisbabát, hanem a félelme okozójának – mondta a szakpszichológus.
Makai úgy véli, az újszülöttjét megölő anyát örökös bűntudat gyötörheti.
- Hiába szeretné a tettét meg nem történtté tenni, erre nincs lehetősége. Ahhoz, hogy a traumát feldolgozhassa, meg kell értenie, hogy pontosan mi történt. Ha ez nem sikerül, a pszichés teher örökös depressziót és pszichés terhet, vagy akár folytonosan ismétlődő lidérces álmokat is okozhat – fejezte be Dr. Makai Gábor.