Krausz Gábor
A digitális nyomok időbélyeggel rögzítettek, gyakran helyadatokkal is. Ezek nem hazudnak.
A fürdőszobában lapult a bizonyíték, amiről senki sem gondolta volna, hogy lebuktatja a félrelépő férjet. Paul Jones magánnyomozó szerint nem a titkos üzenetek vagy a hazugságok leplezik le leggyakrabban a hűtlenséget, hanem a legártatlanabb digitális nyomok.
A megcsalás gyanúja nem mindig egyértelmű jelek miatt merül fel. „Gyakran nem érjük tetten partnerünket, viszont a gyanú sokszor apró jelek miatt merül fel: új hobbiba kezd, több időt tölt a munkahelyén, vagy hirtelen több energiát fektet a külső megjelenésébe” – idézi Jonest a Mirror.
Ilyenkor lép működésbe az ösztön, amit sokan nem tudnak figyelmen kívül hagyni.
Egy ügyfelének is így lett gyanús a férje viselkedése. A nő telepített egy applikációt a gyerekeik elektromos fogkeféjére, hogy motiválja őket a rendszeres fogmosásra – ám az app a család minden tagjának adatait rögzítette.
A férj fogmosási előzményei furcsa időpontokat mutattak – például péntekenként délelőtt 10:48-at, miközben elvileg 9-kor már a munkahelyén volt
– mesélte a történetet Jones.
Az adatokat nem lehetett megkerülni: „A digitális nyomok időbélyeggel rögzítettek, gyakran helyadatokkal is. Ezek nem hazudnak” – teszi hozzá a detektív.
A feleség végül megtudta: férje három hónapja nem dolgozott péntekenként, és ezekben az órákban egy munkahelyi kolléganőt fogadott a családi házban. „Az igazság kiderült: péntekenként viszonyt folytatott a szeretőjével, miközben a feleség és a gyerekek nem voltak otthon” – mondta a nyomozó.
Jones szerint a megérzésekre érdemes hallgatni, de nem feltétlenül kell rögtön a mobilok átkutatásához nyúlni. „A legapróbb digitális nyom is lehet a kulcs a teljes képhez – akár egy okos fogkefe is” – tette hozzá. A technológia nem ítélkezik, de könyörtelenül pontos.