tóth gabi
A jelenséget a Jupiter holdján észlelte a NASA.
Hatalmas felfedezést tett a NASA nem messze a Földtől, amikor vulkanikus holdra és lávatóra találtak az űrben. A felfedezést egy 1,1 billió dolláros JUNO űrhajóval tették, amivel nagyon közel tudtak repülni a Jupiter holdjához, az Io-hoz. Mindezt azok után, hogy nemrég egy hatalmas fekete lyukra leltek az űrben.
A Juno űrhajóval készített fotó alapján jól észrevehető egy masszív vulkanikus szikla az űrben. Hasonló anyagú, mintha földi vulkáni eredetű lenne, azonban ez üvegdarabokat is tartalmaz. Ez annak köszönhető, hogy a vulkánok obszidián üvegeket képesek "gyártani', ha a magmájuk rendkívül gyorsan lehűl. A lávató pedig a Juno fotói alapján rendkívül nagy, 200 km hosszú. A neve Loki Patera. A Juno magánberuházójának Scott Boltonnak a véleménye szerint mindez pedig szimplán azért jött létre, mivel az Io tele van vulkánokkal.
A NASA az egész felfedezést CGI képi anyaggal videósította is. Kiemelték, a Juno az Io mellett a Jupiterre, illetve annak vizére is fókuszál, miután oxigén és hidrogén molekulákat is felfedeztek benne. Ezt először 1995-ben észlelték, mára azonban már az atmoszférában is fellelték – írja a LadBible.