kulcsár edina
Még a tudósok is zavarba jöttek attól, amit most a Marson találtak.
A NASA olyan gázt azonosított a Marson, amelyet élőlények termelnek a Földön. A tudósok most zavartan állnak, hogy mi rejtőzhet a Vörös Bolygóban. A Curiosity Rover folyamatos metánáramot észlelt a Gale-kráterből, amely különböző napszakokban jelenik meg, és szezonálisan ingadozik – néha elérte a szokásos 40-szeresét.
A tudósok úgy vélik, hogy a gázok a talaj mélyéről származhatnak. Úgy gondolják, hogy a metánt megszilárdult só zárja be, és csak akkor szivárog ki, ha a Marson a hőmérséklet emelkedik – vagy amikor a Curiosity átgördül a kérgen, és megreped.
A NASA Curiosity Mars Rover 2012 óta barangol a Mars felszínén, és ennyi idő alatt a legmegdöbbentőbb dolog, amit talált, a Gale-kráterből érkező metán folyamatos áramlása volt.
De a Curiosity nem észlelt egyetlen tehenet sem a Marson, és nem talált olyan embert sem, aki csak egy nagy adag káposztát evett volna.
A marsi talaj körülményeit utánzó laboratóriumi kísérletekben a tudósok képesek voltak szimulálni, hogy mi történik. Hosszú időn keresztül sók buborékolnak fel mélyen a bolygó sziklás, poros felszíne alól, ez a „regolit” néven ismert anyag. Ezeket a sókat perklorátoknak nevezik, és nagy mennyiségben fordulnak elő a Marson. A perklorátok, amelyek mérgezőek, nagy mennyiségben találhatók a jégben, amely a bolygó felszíne alatt rekedt. A jég azonban olvad, így a gázok ki tudnak szabadulni.
A tudósok reménykednek, hogy valódi életet találnak a Vörös Bolygón a metán megjelenése miatt.