tóth gabi
Amerikai tudósok úgy vélik, hogy a Nap aktivitásának veszélyes csúcspontja a vártnál sokkal hamarabb következik be, mint azt eddig hitték.
Nagyjából évtizedenként más-más naptevékenységet tapasztalunk az életet jelentő csillagon, a tudósok szerint ez a felszínén található napfoltok számával függ össze. Ezeket a sötét területeket, – amelyek némelyike elérheti a Föld méretét vagy annál nagyobbakat is, – a Nap mágneses mezői mozgatják.
Most, hogy a Nap közeledik jelenlegi ciklusának a csúcsához egyre aktívabbá válik. Eredetileg ezt a csúcstevékenységet 2025-re datálták a kutatók, most azonban újabb szakértők azt állítják, hogy ez a vártnál előbb, 2024 közepére-végére következik be.
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal tudósai ugyanis már több napfoltot észleltek, mint amennyit az előző ciklus csúcsán számoltak. Mark Miesch, az Űridőjárás-előrejelző Központ kutatója úgy nyilatkozott:
Nincs két egyforma napciklus. Ez a szoláris maximum (a legnagyobb naptevékenység) a hurrikánszezon űridőjárási megfelelője. Ilyenkor látjuk a legnagyobb viharokat. De a hurrikánszezonnal ellentétben, amely néhány hónapig tart, a szoláris maximum néhány évig tart.
A Nap által keltett napviharok hatással lehetnek az elektromos hálózatokra, a GPS-re és a légi közlekedésre, valamint az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdakra. Korábban még internetes-apokalipszist is vizionáltak egyes kutatók. Emellett az események rádiókimaradásokat is okozhatnak, és zavarhatják az űrmissziókat is - írja a Daily Star.