tóth gabi
Ezt kérdezi Tarlós István.
− Nem tudni biztosan, mennyire igaz a közvetlen csődveszély. Lehet, hogy így van, lehet, hogy nem. A városvezetés nem a matematika szabályai szerint bánik a számokkal, ez régóta látszik − fogalmazott lapunk megkeresésére Tarlós István. A volt főpolgármester arra reagált, hogy a múlt héten kiderült: a városvezetés már márciusban arról küldött levelet a Pénzügyminisztériumnak, hogy csődbe kerül Budapest.
– A magam részéről nem kívánom a csődöt sem a városnak, sem Karácsonynak, de ha mégis bekövetkezik, abban messze nem ártatlan a városvezetés. Hiába csoportosítják saját érdekeik szerint a tényeket, egy csőd esetén már nem az fog dönteni, hogy mit mond Kiss Ambrus, vagy mit ír a Népszava – hangsúlyozta Tarlós István, aki szerint Karácsony Gergelynek sem lenne dicsőség, hogy az egyesített főváros 150 éves fennállása óta az ő főpolgármestersége idején dőlne be először. Leszögezte: tényszerűen az előző városvezetés 2010-ben 251 milliárd forint adósságot örökölt, 2019-ben a fővárost 200 milliárd forint tartalékkal adták át. Hozzátette: ehhez jön még, hogy Karácsonyék ideje alatt az iparűzési adónak csak a növekménye 107 milliárd forint. Ezekkel a számokkal lehet hasonlítani az elvonásokat.
A többi politikai és kommunikációs zsonglőrködés. Nem tudom, mi történik a tartalékkal, ahogy azt sem, hogy mennyi forrást fordított esetleg a városvezetés önként vállalt feladatok finanszírozására a kötelező feladatellátás rovására
− fogalmazott Tarlós István.
− Karácsony befejezte ezt a munkát, amiért gratulálok, akkor is, ha az oroszlánrészét még mi végeztük el − emelte ki a korábbi főpolgármester a 3-as metró felújításának lezárulta kapcsán. Azonban azt is megjegyezte, hogy két jelentőségteljes információt ki kell emelni. Az egyik, hogy a szerelvények felújítása esetén téves az az állítás, hogy azért magas a kötbér mértéke, mert az oroszok rosszul dolgoztak. Ezzel szemben az igazság az, hogy a BKV anno „túl jó” szerződést kötött, amelyben a kötbér alapja nem egy adott hiba javításának ellenértéke, hanem az egész szerelvény ára. A másik az infrastruktúra felújítása, ahol ellentmondásosan, illetve homályosan fogalmaz a városvezetés. Tarlós István hangsúlyozta: erre a projektre a kormány pont tízszer annyi pénzt adott, mint a főváros, a pénzt a kormánytól pedig a 2010–2019 közötti városvezetés szerezte meg.
A volt főpolgármester szerint a Biodóm sorsára hagyása mellett a csillaghegyi öblözet árvízvédelmének ügye is érthetetlen, mivel a mostani városvezetés a korábbi tervekkel szemben a Római-parti védvonalat nem közvetlenül a partszakaszon alakíttatná ki, hanem a Nánási úton, így a területen lévő vendéglátóhelyek és a szabadidőparkok továbbra is közvetlen árvíznek lesznek kitéve. − Mi egy árvízvédelmi műtárgy építési projektjét indítottuk el, amit a sötétzöldek tájvédelmi beruházássá deformáltak. Hat komoly szakvélemény foglalt állást a hullámtéri megoldás mellett. Karácsonyék vagy tíz éve erőltetik, hogy „ők tudják”, miszerint a védműnek a Királyok útján kell épülnie − emelte ki Tarlós István.
Hozzátette: ehhez képest az eltelt négy évük alatt még kész terveik sincsenek, és egy kapavágás sem történt. – „Közösségi tervezést” hirdettek meg már négy éve egy katasztrófavédelmi műtárgy esetében. Most kijelölték azt a nyomvonalat, amiről már tíz éve „tudták”, hogy az az igazi. Ennek a megvalósítása mintegy négyszeresébe kerülne annak, mint amit mi akartunk. Előre sejthető, hogy nem fogják felépíteni az árvízvédelmi rendszert a Királyok útján, a megszokott védekezés pedig az lesz, hogy „a kormány nem ad pénzt” – foglalta össze a beruházás helyzetét.
Arra a kérdésünkre, miszerint Karácsony Gergely mennyire foglalkozik a budapestiekkel, és mennyire építi saját politikai ambícióit, Tarlós István úgy fogalmazott: „furcsa személyiség Karácsony”. – A minap azt mondta rólam több jó mellett, hogy „régimódi” vagyok. Ez bizonyos értelemben (műszaki kérdések, városvezetés lényege, rendpártiság, gazdálkodás, szivárványos politika megítélése) igaz is.
Én pedig, szintén bizonyos emberi tulajdonságai elismerése mellett, azt mondom, hogy Karácsony Gergő egy feminin alkat, akinek nem a polgármesterséget szabták a személyiségére. Úgy látom, valójában nem is nagyon érti a várost és nem is nagyon ismeri. Ezzel együtt várhatóan Gyurcsány támogatni fogja őt, és ha egyedül marad az ellenzéki oldalon, van esélye az újraválasztásra, aminek nem teljesítményi oka van, hanem politikai, indulati okok
− vélekedett a korábbi főpolgármester.
Karácsony Gergely habitusáról sokat elmond, hogy a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi három ülésére a hátsó ajtón jött be a terembe, megkerülve az újságírókat, akik kérdéseket tehetnének fel neki, mivel az előző ciklussal ellentétben nincs már Budapest Infó sem, ahol a főpolgármester beszámolna arról, hogy mit miért tesz a városvezetés. – Gergő azt mondta 2019 táján, hogy a demokráciában az újságírók szabadon kérdezhetnek. Hogy ő aztán ezt pont fordítva alakította? Hát ez is az okok közé tartozik, amiért feminin alkatú férfinek tartom őt – jegyezte meg Tarlós István, aki leszögezte, nem sértésnek szánja ezt a jelzőt, remélve, hogy a szivárványos zászló árnyékában Karácsony Gergely sem annak tekinti.
Tarlós István reagált azokra a felvetésekre, amelyek nem érdemes nemzeti konzultációkhoz hasonlítják Karácsony Gergely lakógyűlését. Tarlós szerint a migráció vagy a gyermekvédelem egy jól átlátható témakör, míg a Lánchíd ügye egy olyan szigorú szabályok szerint működő szakmai kérdés, amire nem lehet kellő rálátása egy laikusnak.
Tekintsünk el attól, hogy Karácsony Gergely mit mond, mert az tulajdonképpen kísérlet a közvélemény ítélőképességének a tompítására
– fogalmazott Tarlós István a Híradó.hu-nak azzal kapcsolatban, hogy a Karácsony folyamatosan sikerként, Budapest történetének legnagyobb részvételi szavazásaként emlegeti a valójában kudarcot jelentő lakógyűlést.
Tarlós szerint mindez súlyos dilettantizmus.
A Lánchíd lezárásáról megkérdezni önhibájukon kívül információhiánnyal küzdő felnőtteket és tizenéves gyerekeket nem demokrácia, hanem bátortalan felelősségáthárítás, másrészt pedig súlyos dilettantizmus
– értékelt Tarlós István, aki emlékeztetett rá, hogy a lakógyűlés kérdései úgy kaptak összesen hétszázalékos támogatottságot, hogy még a tizenévesek is szavazhattak.
– Az algebra szabályai szerint ez tökéletes kudarc. Hétszázalékos támogatottságra hivatkozva legitimálni a Lánchíd lezárását szerintem nettó csalás – vélekedett a korábbi főpolgármester.
.A főpolgármester kérdőívvel szervezett budapesti lakógyűlésére mindössze 136 ezer válasz érkezett. Az ötlet és az érdeklődés katasztrofálisnak mondható. A kiküldött levelek elsősorban a szimpatizánsok összeírását célozták, de a fővárosi adófizetők 130 millió forintja bánta – fogalmazott közleményében a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA).
Szerintük hiába történt meg a válaszadásra engedélyezett idő meghosszabbítása, nem dőltek a levelek. Ennek ellenére Karácsony Gergely fantasztikus sikertörténetként értékelte a súlytalan a többségi bizonyosságot nem tartalmazó értesítéseket. Kérdésként merül fel például, hogy hány 14–16 év közötti kiskorú adta le a szavazatát? Valamint a szavazók hány százaléka nem rendelkezik autóval?
Összegezve az eredményt látszik, hogy 1,7 millió budapesti lakos 91 százaléka nem találta fontosnak a válaszadást, érdemtelennek minősítve a kérdezőt. Ez bizony azt jelenti, hogy baj van a főpolgármester háza táján. Nem kicsi, nagy!
– írták.
Úgy vélik, Gyurcsány Ferenccel társulva, harcolni a kétharmados többséggel megválasztott legitim kormány ellen rossz ómen, mert a vereség előre kódolt, mint ahogy a 2022-es országgyűlési választások világosan megmutatták. Előremutató, hogy a választók többségi akarata és Budapest lakóinak érdeke pártpolitikai érdekek mentén nem elválasztható. Jövőre bárki is legyen Budapest főpolgármestere, választást csak úgy nyerhet, ha terveiben gyökerezik az optimális és szakszerű együttműködés nemzetünk kormányával – zárul a civil szervezet közleménye.