kulcsár edina
Hamarosan egy mobilalkalmazáson, a DÁP-on át mindent elintézhetünk. Magyarországon a közigazgatás és a közszolgáltatások digitalizálása évek óta zajlik. Összegyűjtöttük a jelentősebb fejlesztéseket, amik sokak életét megkönnyítik és elősegíti az online ügyintézést.
Nem kell majd a személyi sem: jön a digitális állampolgárság, hamarosan egy mobilalkalmazáson, a DÁP-on át mindent elintézhetünk 2024-től. A következő 2 évben forradalmi változások jönnek az ügyintézésben.
Elkészült a DÁP (Digitális Állampolgárság Program) kódexe, a digitális állampolgárságról törvény a jövő héten az Országgyűlés elő kerül - mondta el Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője egy háttérbeszélgetésen. Ezzel Európa élvonalába kerülünk, forradalmi változások jönnek az ügyintézésben, jóval könnyebb lesz mindent elintézni.
Hamarosan a mobiltelefonnal igazolhatjuk a személyazonosságunkat, és mindent elintézhetünk a mobilon, ráadásul úgy, hogy az állam "proaktív" lesz: a mobilapplikáció figyelmeztet a lejáró határidőkre. Mindehhez egy egyszerű mobilalkalmazást fejlesztenek ki: a DÁP applikációt (DÁP: Digitális Állampolgárság Program). Ezt mindenki letöltheti majd, és egy azonosítási, regisztrációs folyamat után ezen keresztül intézhetjük ügyeinket.
A DÁP alkalmazás tartalmazni fog egy elektronikus irattárcát is: nem kell majd személyi, jogsi, a rendőrnél vagy a dohányboltban a mobillal is igazolhatjuk majd magunkat.
Íme új videónk a DÁP alkalmazásról:
A 2014–2020 közötti időszakban már rengeteg olyan informatikai fejlesztés valósult meg Magyarországon, aminek köszönhetően egyre könnyebbé és gördülékenyebbé tudott válni például az online ügyintézés. A digitalizáció azóta is folyamatos, gyarapodnak az egyablakos ügyintézési lehetőségek, nőtt a kormányablakoknál, illetve elektronikusan, akár otthonról vagy mobiltelefontól elintézhető ügyek száma és csökkentek az adminisztratív terhek. Lássuk a jelentősebb fejlesztéseket!
Digitalizálás az egészségügyben: az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér lefejlesztése óta rengeteg dolog változott az egészségügyben. 2017-ben bevezették például az e-receptet, majd jött az EESZT mobilalkalmazás, amit később EgészségAblakra neveztek át, majd 2023. november elején elindult a Járóbeteg Időpontfoglalási Rendszer (JIR). Mostanra így már a zsebünkben lévő telefonnal válthatunk ki receptet, megnézhetjük és adatforgalom nélkül letölthetjük az összes leletünket, megnézhetjük egy-egy gyógyszer adagolását vagy azt, mikor, melyik szakrendelésre van időpontunk, vagy hogy épp mikor rendel a háziorvosunk.
Folyamatosan bővítik az Ügyfélkapun keresztül elintézhető ügyeket: felsorolni is nehéz lenne mennyi mindent lehet online, sorban állás nélkül elintézni a magyarorszag.hu-n és az Ügyfélkapun keresztül. Mára az adóbevallás egy kattintással elfogadható, módosítható, de tartózkodási hely bejelentéséhez sem kell már személyesen bemenni valamelyik Kormányablakba, a házasságkötés után pedig ingyen és automatikusan érkeznek a névváltozás miatt lecserélendő okmányok (ha az anyakönyvvezető szerződéskötéskor elkészíti a házasulandókról a hivatalos igazolványképet).
Létrehozták az Árfigyelőt: A Gazdaságfejlesztési Minisztérium szakmai támogatása mellett a Gazdasági Versenyhivatal 2023. július 1-jén elindította az árfigyelő rendszert, amely közel négy hónapja támogatja az infláció letörését. Ez alatt az idő alatt az egymással összehasonlítható 62 termékkategóriából 52 esetében átlagosan 6,6 százalékkal csökkentek az árak.
Digitális segítség a családfakutatásban: az interneten hatalmas adatbázisok állnak rendelkezésedre, ha szeretnéd jobban megismerni a családod történetét. Például a Magyar Nemzeti Levéltár genealógiai szolgáltatása is értékes információkkal szolgálhat. A Magyar Családtörténeti Honlapot pedig azzal a céllal hozták létre, hogy segítséget nyújtsanak a történelmi magyarországi vonatkozású családtörténeti kutatásokhoz.
És ez még nem is a teljes lista. A digitalizációban történt fejlesztésekről itt lehet még bővebben olvasni.
Íme videónk az új alkalmazásról!